GenelHaberUzay

NASA Ay’ın Yörüngesine İstasyon İnşa Edecek

Google News Abone Ol

NASA’nın hazırladığı projede Ay‘a insanların rahatça gidebileceğini ve orada konaklayabileceklerini belirtiliyor. Gelin bu projeyi yakından inceleyelim.

Ay’ın Yörüngesindeki İstasyon

NASA’nın Gateway adını verdiği bu projede insanların rahatlıkla Ay’a gidebileceği orada konaklayabileceklerini söylemiştik. Böylece insanlar Ay’a giderek orada daha iyi gözlem yapma şansına sahip olabilirler.Çünkü insansız uzay araçlarıyla yapılan gözlemlerde hata payları büyük olabilir.

Peki bu istasyon hakkında neler biliyoruz?

NASA bilimsel enstrümanlarını taşıyan robotik arazi araçlarını projenin başlaması için önümüzdeki senelerde Ay’ın yörüngesine göndermeyi planlandığı söylenildi. Bu gibi görevlerin tamamlanmasının ardından Ay yörüngesinde istasyon kurulabilecek.

Ay  Yörüngesel Platformu ile Ana Kapı adı verilen 55 tonluk istasyonun ilk parçasının 2022 yılında Ay’ın Yörüngesine gönderileceği bekleniyor. Bu istasyonun inşasında Orion DerinUzay Kapsülü ve SLS mega roketin kullanılacağı belirtiliyor. Aynı zamanda yetkililer Ana Kapı’nın 2022’den sonraki yıllarda  astronotlara ev sahipliği yapmaya hazır olabileceğini belirtiyor.

İstasyondaki Ana Kapı’da yapılan planlara göre yaşam alanının minimum 55 metreküp olacağı belirtilirken aynı anda en fazla 4 astronota ev sahipliği yapılacağı söylendi. Bu durumun Uluslararası Uzay İstasyonundaki (UUİ) bu alanın 388 metreküp olduğu belirtilmişti. Buradan da görüyoruz ki bu alanın Uluslararası Uzay İstasyonundaki alandan daha küçük olması düşünülmesine rağmen yinede astronotların konaklaması düşünülmektedir.

Ay’ın bu projeyle turizme gireceği söyleniyor. Peki NASA bu projeyi başarıyla gerçekleştirebilecek mi? Birlikte bakıp görelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir