GenelMakalelerSağlık

Meyve Şekeri Hakkında Merak Edilenler

Google News Abone Ol

Şekerin sağlığı tehdit ettiğini başta diş çürükleri, insülin direnci, ve şeker hastalığına sebep olabileceğini çoğumuz biliyoruz. Bisküvi, çikolata, meyveli yoğurtlar gibi paketli gıdalar ciddi miktarda eklenti şeker içeriyor. Bu gıdalardan mümkün olabildiğince uzak durmaya çalışıyoruz. Peki ya doğal şekerler? Yani meyvelerde doğal olarak bulunan şekerler de sağlığımıza zararlı mı? Son günlerde gündemi çokça meşgul eden konulardan bir tanesi de meyve şekeri ve sağlık ilişkisi.

Meyve Şekeri ile Salık Arasındaki İlişki Nedir?

Meyveler doğal olarak fruktoz denilen meyve şekerini içerirler. Yüksek früktoz tüketimi, kan şekerinde dengesizliklere, sık acıkmaya, hatta obeziteye sebep olabilir. Bu nedenle meyveler tüketilirken, miktarına dikkat edilmelidir.

Fakat, meyveler antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin besinlerdir. Antioksidanlar, vücudumuzdaki serbest radikallerle yani zararlı bileşiklerle savaşarak, vücudumuzun savunma mekanizmasında etki gösterirler. Antioksidanlar, kanser, alzheimer, kalp hastalıkları CB1N/422V5IW4F,4 gibi pek çok hastalığı önlemede büyük öneme sahiptir.

Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’nün(DSÖ) raporlarına göre diyette yeterli sebze ve meyve tüketmek bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltırken aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini de düşürmektedir.

Yine, DSÖ’ye göre dünya genelinde 1.7 milyon kişi yetersiz sebze ve meyve tüketmekten ölmektedir.

Peki meyvenin fazlası yüksek şekerden dolayı zararlı ve düşük meyve sebze tüketimi de kronik hastalıklara yakalanma riskini artırmakta. O zaman sebze meyve tüketiminde ölçü ne olmalı?

DSÖ ve FAO’ nun (Food and Agriculture Organization) son raporlarına göre günde 400 gram sebze meyve tüketmek (bunlara patates gibi nişastalı besinler de dahil) kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

Yani DSÖ, günde 5 porsiyon sebze meyve tüketimini önermektedir. Bu miktar, kadınlar için 2 porsiyon meyve, 3 porsiyon sebze, erkekler için ise 3 porsiyon meyve 2 porsiyon sebze şeklinde düşünülebilir.

Bir Porsiyon Meyve Ne Kadardır?

Bir küçük boy elma, bir orta boy portakal, 1 orta boy armut bunlar bir porsiyon meyve kadardır. Taneli yemişlerde ise bir su bardağı kadarı bir porsiyon meyve eder. Örneğin, 10-12 kiraz, 10-12 adet erik, çilek bir porsiyon meyvedir.

Porsiyonlamaya yani miktarına dikkat ederek tüketeceğimiz meyveler zehir değil, şifa kaynağıdır. Herkese meyve tadında sağlıklı günler dilerim.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir