BilimGenelMakalelerSağlık

Makrofaj Nedir?

Google News Abone Ol

Makrofaj Nedir?

Makrofajlar, dokularda bulunan patojenlerin, ölü hücrelerin ve yabancı maddelerin yutulmasında görev alan fagositik hücrelerdir. Edisel immün sistem hücreleri gibi sonradan olup gelişmezler, doğuştan var olan hücrelerdir. Göç edebilme yeteneğine sahiptirler.

Makrofaj Gelişimi

Makrofajlar,monositlerden gelişen hücrelerdir. Organizmada inflamasyon oluşturacak kimyasal maddelere yanıt oluşturur. Madde ile karşılaşan monosit,endoteli(dolaşım epiteli) geçtiğinde makrofaj adını alır.

Makrofaj işlevleri

Makrofajların asıl işlevleri,inflamasyona sebep olacak ajanların ortadan kaldırılması ve artık işlevi olmayan,ölü,yaşlanmış hücreleri parçalamaktır. Bu işlevlerinin yanında en önemli işlevlerinden biri de antjen salgılamadır.işlevlerini gerçekleştirirken, T helper (yardımcı), B hücreleri ve T hücreleri ile çalışabilirler. Dokulara yerleşerek sabit bir yerde de işlevlerine devam edebilirler.Doku spesifik makrofajlara örnek verecek olursak

  • Karaciğer — Kuppfer hücreleri
  • Deri–Langerhans hücreleri
  • Kemik–Osteoclastlar

Laboratuvarda Makrofaj

Makrofajlar sabit ve hareketli olmak üzere iki tipten oluşan hücrelerdir. Sabit makrofajlar,şekil itibariyle iğsi veya yıldız şeklinde olabilirler. Çekirdekleri oval ve kromatince zengin bir yapıya sahiptir. Hareketli makrofajlar,kısa ve küt yalancı ayaklara (pseudopod) sahiptirler. Bu yalancı ayaklar ile fagositoz yaptığından sabit bir şekli yoktur. Çekirdekleri yuvarlak olup sitoplazmalarında çok sayıda lizozom ve fagozom tipleri bulunur. Uzun ömürlüdürler. Dokularda uzun süre yaşayabilirler. Birkaç kez fagositoz yapabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir