BilimGenelMakaleler

Lucid Rüya ve Astral Seyahat Nedir?

Google News Abone Ol

Lucid rüya ve astral seyahat nedir? Nasıl yapılır? Bu makalede bunu anlamaya çalışacağız. Halk arasında bilinen lucid rüya ve astral seyahat ne kadar doğru? Luciz rüya görmek için ve astral seyahat yapmak için ne yapmamız gerekir bunları inceleyeceğiz. O halde konuyu daha fazla uzatmadan, başlayalım.

Rüya Nedir?

Her insan rüya görür. Kişi uyurken göz kapakları titriyorsa evet o kişi büyük olasılıkla o anda rüya görüyordur. İlginçtir ki, görülen rüya bir dakikayı bile geçmezken, rüyayı gören insan gördüklerini saatlerce anlatabilmektedir.

rüya nedir

Rüyalar, bilinç altında depo edilmiş olan enerjiyi uykuda iken deşarj edilmesidir. Rüya dediğimiz şey aslında çok esrarengiz bir ifadedir. Rüyalar, insanların hayatlarında bastırmış oldukları dürtüleri, duyguları ve kişiliklerinin farklı yönlerini uyku esnasında, bilinç altında yaşamasıdır. Kimi zaman hayattan beklentilerimizi, kimi zaman istediklerimizi, kimi zamansa korkularımızı rüyalarımızda görmekteyiz. Rüyalarımızda beyin kendine çeki düzen vermek için bazı anıları silerken, bazı anıları da rüyamızda tekrarlar ve bu durum rüya şeklinde bilinç altımıza yansıyabilir. Freud’a göre rüyalar; insanın uyanık yaşamında arka plana itilmiş, sosyal ve ahlaki değerlerle kontrol altında tutulmuş ya da bastırılmış düşünce ve duyguların, uykuda bilincin devre dışı kalıp rahatlamasıyla görsel açıdan ön plana çıkmasıdır. Bu nedenle rüyalar ile bilinçaltının boşalması ve rahatlaması sağlanır. Dolayısıyla çoğunu hatırlamasak bile rüya, sağlıklı bir uyku için gereklidir.

Rüyalarımızı Yönetmek Mümkün Mü?

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, her insan rüya görür. Rüyalarımızı çok kısa görürüz, fakat gördüklerimiz beynimize o kadar işlenmiştir ki detaylı bir şekilde anlattığımızda, anlatmamız saatlerimizi alabilir. Yani rüyalarımızda zaman kavramı yoktur.

rüyaları yönetmek

Rüyalarımızı yönetmek mümkündür. Evet, zor olmakla birlikte rüyalarımızı yönetebiliriz. Rüyalarımızda istediğimizi yapabiliriz, uçabiliriz, seyahat edebiliriz vesaire akla gelebilecek bir çok şeyi gerçekleştirebiliriz. Bu duruma, yani rüyamıza hakim olup onda istediğimizi yapabilecek kadar bilince sahip olma durumumuza “Lucid Rüya” denir.

Lucid Rüya Nedir?

Lucid rüya, uykudayken kişinin rüyasını yönetecek kadar bilince sahip olup, kendi rüyasının hakimiyetini elegeçirmesidir diyebiliriz. Bazı insanların lucid rüya yetenekleri vardır. Bu kişiler rüyada olduklarını fark edip, bilinç altında yaşadıkları rüyalarına istedikleri gibi yön verebilirler. Rüyalarını yönetebilirler. Rüyalarına hakim olabilirler. Hatta rüyalarında akla gelebilecek hemen her şeyi yapabilirler. Rüyalarında kendi hayatlarını yeniden yaşayabilir, istedikleri her yere gidebilir, uçabilirler ve bu tür şekillerde rüyalarını daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirebilirler.

lucid rüya nedir

Lucid Rüya Nasıl Görülür?

Tıp dünyasındaki bazı araştırmacılar, lucid rüya için beynin otohipnozudur demektedir. Yani özel bir yetenek değildir. İsteyen herkes lucid rüya görebilir. Rüyasını yönetebilir ve rüyasında seyahat yapabilir demektedir. Lucid rüyanın bilinen herhangi bir sakıncası ya da zararı yoktur. Fakat insanın rüyasında her istediğini yapabilmesi, onu gerçek dünyadan kopararak rüyalarına bağlaması da olası bir durum olduğundan, asosyallik vesaire psikolojik sonuçları olabilmektedir. Lucid rüyasından kopmak istemeyenler olabilir. Bu durum da mümkün. Çünkü beynimiz rüyadan uyandığı halde, hemen uyursa aynı rüyaya kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, lucid rüyalar genelde 1 dakikayı geçmez. Ancak biz o 1 dakikada çok şey yaşayabiliriz. Bu yüzden lucid rüyada zaman sıfırdır demek yanlış olmaz. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, rüya esnasında retinaya düşen sinyallerin dijital ortama aktarmak mümkündür. Belkide ilerleyen zamanlarda, rüyalarımızı bilgisayar ortamında depolayabileceğiz. Hatta belkide mağazadan oyun satın alır gibi rüya satın alıp, istediğimiz rüyayı görebileceğiz. Fakat bu durum, ne kadar sağlıklı olabilir, bilemiyorum. Bir bakmışsınız, rüya tabirleri yapan insanlar artık rüyalarınızı izleyerek yorumlamaya başlamış. “Sana rüya mailimi gönderiyorum, benim için yorumlar mısın?”

lucid rüya nasıl görülür

Lucid Rüyada Neler Yapılabilir?

Bir araştırmada, tarih dersinde ses kaydı yapılmış ve bu ses kaydı uykuda iken saatlerce dinletilmiş fakat kişi uyandığında dersten hiç bir şey hatırlamıyormuş. Bu durumu gören araştırmacılar, rüyada öğrenmenin mümkün olmadığı kanısına varmışlar. Ancak bu durum lucid rüyada öğrenmenin olamayacağını bizlere söylemiyor. Araştırmacıların söylediğine göre, bu durumum lucid rüya ile ilgisi yokmuş. Bana kalırsa insan rüyasını anlatabiliyor ise, aynı şekilde rüyasında ders bile görse uyandıktan sonra rüyasını anlattığı gibi dersi de büyük çoğunlukla ve doğruluk oranı ile anlatabilecektir. Ancak ne yazık ki bu teorinin doğruluğu hakkında kesin bir bilgi veremeyeceğim. Yani lucid rüya esnasında öğrenme özelliğinin olup olmadığı hakkında kesin bir kanı bulunmuyor. Ben psikolojik sorunları olan bir insanı lucid rüya esnasında tedavi edilebileceği görüşündeyim. Ancak bunun gibi bir tedavi nasıl sonuçlar doğurur bilemeyiz. Daha önce de bahsettiğim gibi, lucid rüya alışkanlığı geliştirmiş bir kişi, rüyasında istediği her şeyi yapabilir. Gerçek dünyadan tamamen kopabilir. Kendi lucid rüyasının gerçek hayatından daha iyi ve eğlenceli bir hale getirebilir. Ancak bu durum kişiye bağımlılık da yapabilir ve onu gerçek dünyadan tamamen soyutlaştırabilir.

lucid rüya ile neler yapılabilir

Astral Seyahat Nedir?

Astral seyahat, lucid rüyadan farklı bir şekilde, uyku ile uyanıklık arasında gerçekleşen bir durumdur. Tamamen bir farkındalık vardır. Kişinin gerçek bedeninden ayrılıp, tamamen astral bedeni ile gezmesidir. Ancak astral seyahat ile ilgili de ciddi tartışmalar bulunmaktadır. Aslında bu durumun astral seyahat ile alakalı olmadığını ve tamamen bir otohipnoz olduğunu savunanlar da vardır.

Ayrıca telekinezi nedir adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü telekinezi birçok kaynakta yetersiz bir şekilde anlatılmakta ve oldukça yanlış bilgi bulunmaktadır. Telekinezinin bilim tarihi ile ilgili kısmının da yer aldığı yazıyı okumanızın sizlere bir şeyler katacağından şüpheniz olmasın. Ayrıca sitemizde bilim haberleri de okuyabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir