Bilim Ve Tekno

Limon İle Kişilik Testi

Limon İle Kişilik Testi

Kişiliğiniz Hakkında Bilgi Veriyor

Limonu düşünmek bile ağzınızı sulandırabiliyorsa bu durum belki de tat duyunuzdan daha çok, kişiliğiniz hakkında bir şeyler söylüyordur. İçe dönük az konuşan bir insan mısınızdır, yoksa dışa dönük konuşmayı seven mi? Bu sorunun cevabını, sizin işaretlemiş olduğunuz seçeneğe göre veren testler bulunmakta. Facebook, Twitter gibi sosyal medyada rastlamış olabilirsiniz. Hatta aktif bir şekilde Facebook kullanıcısı iseniz muhtemelen şimdiye kadar defalarca görmüşsünüzdür bu testleri. Peki bu testler bize ne kadar doğru söylüyor? Bu testleri kim yapıyor da kesin sonuçlu olduğu iddia ediliyor? Aslında çok da dikkate almamamız gereken bu testlerin yanı sıra, doğada diğer canlıları bilemem ama insanlarda, biyolojik olarak bu test zaten mevcut. Hatta mutfağınızda bulunan malzemelerle yapabilirsiniz bu testi. Bu konuda araştırmalar yapılmış ve bu gibi kişilik testlerinin limon kullanarak yapılabileceği ortaya çıkmış. Limon ya da konsantre limon suyu. Nasıl mı? Gelin birlikte inceleyelim.

Limon İle Kişilik Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu test, oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Oldukça uzun bir geçmişe sahiptir. Aynı zamada her evde denenebilecek oldukça basit bir testtir de diyebiliriz. Bu testi, iki ucu pamuklu olan kulak temizleme çubuğu ile yapabilirsiniz. Bu çubuğa tam ortasından olmak üzere bir ip bağlanır. Uçlardan biri 20 saniye boyunca dil üzerinde tutulur, sonra beş damla limon suyu dile damlatılır ve yutulur, daha sonra çubuğun diğer ucu 20 saniye dil üzerinde tutulur. Çubuk çıkarılıp ipin ucundan sallandırılır. Maksat çubuğun yatay mı, yoksa dikey mi durduğunu tespit etmektir. Çubuk dikey duruyorsa bu, limon damlalarını yuttuktan sonra dilimize koyduğumuz tarafın çok ıslanıp ağırlaşmış olduğunu gösterir. Durum buysa limon suyu nedeniyle fazla tükürük salgılamışsınız demektir. Bu ise psikolojik olarak sizin içe dönük olduğunuzun işaretidir. Çubuk yatay duruyorsa limon suyuna tepki vermediniz ve dışa dönük bir kişiliğiniz var demektir.

limon ile kişilik testi

Peki Nasıl Oluyor?

Limon suyu testi 1960’larda kişilik psikolojisi öncülerinden Hans Eysenck ile meslektaşı eşi tarafından geliştirilmiştir. Onların deneyinde hassas aletler kullanılarak limondan önce ve sonra pamukta ne kadar tükürük biriktiği ölçülmüştütür.

Bu testle Hans Eysenck’in dışa dönüklük ve içe dönüklükle ilgili “kortikal uyarılma” teorisi değerlendirilmiştir. Eysenck, kişiliğin bu yönünün psikolojik temelleri olduğunu ve içe dönüklerin kortikal uyarılma eşiklerinin daha yüksek olduğunu söylüyor, bu ise onların uyarıcılara karşı daha güçlü tepki vermelerine, her şeyi daha yoğun yaşamalarına, bu ise onların belli durumlardan kaçınmaya yönelmelerine neden oluyordu. Eysenck limon testinin bu teoriyi doğruladığına inanıyordu. İçe dönük/ dışa dönük kişilik özelliklerinde biyolojik faktörlerin de etkili olduğu ve bunların kısmen aileden geçtiği doğru. Ama bugün uyarılma teorisinin kısmen doğru olduğunu biliyoruz.

Ayrıca sitemizde yer alan “Testler” bölümü ile eğlenceli testler çözerek bilgi edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ