BilimGenelMakaleler

Küresel Isınma ve Sebepleri

Google News Abone Ol

Nedir Bu Küresel Isınma?

Çoğunlukla insan kaynaklı sera gazlarının Gökyüzüne salınımı sonucu Dünya yüzeyinde sıcaklığın artması küresel ısınma olarak adlandırılır. Fakat küresel ısınma, Dünyamıza büyük zararlar vermektedir. Eğer engellenmez ve ya durdurulması için bir çaba gösterilmezse, Dünyamız yaşanabilir bir Dünya olmayabilir.

Sebepleri Nelerdir?

Aslında Küresel ısınmanın tek sebebi insanlar değildir. Bu sebeple küresel ısınmanın sebepleri doğal ve yapay sebepler olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğal Sebepler

  1. Güneşin Etkisi: Güneş’in manyetik alanı ve protonlar ile elektronlar biçiminde ortaya çıkan Güneş rüzgarının, Güneş sisteminde kozmik ışımalara karsı bir kalkan rolü oynadığı, yapılan araştırmalarda ortaya koyulmuştur. Güneş, değişken aktiviteler sergilediğinde bu kalkan zayıflar. Kalkan zayıfladığı için kozmik ışımalar gerçekleştirir. Güneş soğuk dönemler içindeyse yüz bin yıllık periyotlarda on bin yıl süreyle sıcak dönemler geçirdiği açıklanmıştır. Küresel ısınmanın bir diğer sebebi de budur.
  2. Dünya’nın Hareketi: Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesinin her doksan beş bin yılda biraz daha basıklaştığı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Ortaya çıkan bu hareket sonucu Dünya’nın  zaman zaman soğuk dönemler yaşadığını ve bu soğuk dönemler içindeyse yüz bin yıllık periyotlarda on bin yıl süreyle sıcak dönemler geçirdiğini bildirmektedir. Bu da Dünya’nın doğal ısınmasının bir nedenini oluşturmaktadır.
  3. El Nino’nun Etkisi: El Nino hareketi, 1990-1998 yıllarında tropikal doğu Pasifik Okyanusu’nda deniz yüzeyi sıcaklıklarının normalden 2-5º daha yüksek olmasının sebebidir. Bu sebeple El Nino hareketi de Dünya’nın sıcaklık artışının bir diğer doğal sebebidir.

Yapay Sebepler

  1. Fosil Yakıtlar: Fosil yakıtlar bilindiği üzere küresel ısınmanın, sera gazı artışının en büyük sebebidir. Kömür, petrol, doğal gaz gibi yakıtların kullanımı sonucu havaya karışan karbondioksit, karbonmonoksit, gibi bazı gazlar, Dünyamızın ısınması için büyük bir etmendir.
  2. Sera Gazları: Güneşten gelen ışınların bir bölümü ozon tabakası ve atmosferdeki gazlar tarafından soğurulur. Bir kısmı litosferden, bir kısmı ise bulutlardan geriye yansır. Yeryüzüne ulasan ışınlar geriye dönerken atmosferdeki su buharı ve diğer gazlar tarafından tutularak Dünyayı ısıtmakta olduğundan yüzey ve troposfer, olması gerekenden daha sıcak olur. Bu olay, Güneş ışınlarıyla ısınan ama içindeki ısıyı dışarıya bırakmayan seraları andırır; bu nedenle de doğal sera etkisi olarak adlandırılır. Aslında sera etkisi Dünyamız için gereklidir fakat bu oran arttığında korkutucu derecede zararlar vermektedir.

Dünyamızı korumamız için küresel ısınmayı durdurmalı veya yavaşlatmalıyız. Bunun için kullandığımız enerji kaynaklarında israftan kaçınmalı, suyun gereksiz kullanımını engellemeli, ve bu konuyla ilgili insanları bilgilendirmeliyiz. Bu Dünya sadece bizim değil. Bu Dünya’da bizim gibi hayvanlar bitkiler de yaşamlarını sürdürüyor. Bu sebeple Dünyamızı korumalı, küresel ısınmayı engellemek için elimizden geleni yapmalıyız.

Zeynep Tanrıverdi

15 yaşındayım. Fen lisesinde okuyorum. Bilim ve teknolojiyle ilgili konuları araştırmayı, araştırdığım bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyorum. ?

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı