BilimGenelMakaleler

Gökyüzü Neden Mavidir?

Google News Abone Ol

Güneşle Bir İlgisi Var Mı?

Güneş Dünya’nın ışık kaynağıdır. Bir şeyin farklı renkte görünmesi, veya yansımalar gibi konularda elbette Güneş’in bir etkisi vardır. Güneş, Dünyamızı aydınlatmak için ışınlar gönderir.

Güneş’ten  gelmeye devam eden  ışınlar  atmosfere girmeden önce beyaz görünür ve bu beyaz ışık gökkuşağının bütün renklerine sahiptir.Renkleri gözümü de farklı gösteren şey dalga boylarıdır. bu renkler de haliyle birbirinden farklı dalga boylarına sahiptir. Bu ışınlar Dünya’ya ulaşmak üzere yola çıktığında uzaydan, yani aslında bir boşluktan geçerler.

Rayleıgh Saçılımı Nedir?

Uzayın belli bir yoğunluğu yoktur. Fakat Dünya atmosferi gaz, toz, polen, kül, ve su buharı barındırır. Işık ışınları uzaydan Dünya atmosferine geçiş yaptığı zaman difüzyona (kırılma) uğrar. Işık kırılmanın ardından Dünyamız atmosferindeki gaz, toz, su buharı gibi moleküllere çarparak saçılmaya uğrar. İşte biz buna rayleıgh saçılımı diyoruz.

Yapılan araştırmalar kısa dalga boylu ışığın, uzun dalga boylu ışığa göre daha fazla saçıldığını kanıtlar niteliktedir. Işınlar içerisinde en kısa dalga boyuna mavi ve mor ışınlar  en çok saçılma yapan ışınlardır. Atmosfere girdikten hemen sonra küçük moleküllere çarparak saçılmayı gerçekleştirirler.En uzun dalga boylu ışık kırmızı ışıktır. Kırmızı ışığın saçılmaya uğraması için daha büyük taneciklere çarpması gerekmektedir. İnsan gözünün algılayabileceği  ışığın  dalga boyu 400 nm (nanometre) ile 700 nm arasındadır ve elektromanyetik spektrumun bu bölümüne görünür ışık bölümü denmektedir.

Renkler farklı dalga boylarına sahip olduğu için, eşit miktarda saçılma gerçekleşmez. Dalga boyu en kısa olan mavi ve mor renkler daha fazla saçılmaya uğrar. aslında biz de bu sebeple gökyüzünü mavi görürüz.

Peki Neden Mor Değil?

Dalga boyu en kısa olan ışıklar mavi ve mordur. Peki ya biz neden gökyüzünü mor değil de mavi görüyoruz? Çünkü Güneş’ten geçen bu ışınlarda mor ışık mavi ışığa oranla çok daha azdır. Bu sebeple mor değil. mavi görünmektedir.

Peki Ya Bulutlu Havalar?

Bulutlu havalarda gökyüzü mavi görünmez. Çünkü bulutlu havalarda bütün renkler neredeyse aynı miktarda saçılmaya uğrar. Bu sebeple gökyüzü mavi görünmez.

Zeynep Tanrıverdi

15 yaşındayım. Fen lisesinde okuyorum. Bilim ve teknolojiyle ilgili konuları araştırmayı, araştırdığım bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyorum. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir