BilimGenelMakalelerSağlık

Kahvaltının Önemi

Google News Abone Ol

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür lafını birçok kez duyduk ancak kahvaltı yapma vakti geldiğinde ne yazık ki vaktimiz ya da iştahımız olmuyor ve bir gün daha kahvaltısız geçmiş oluyor.

Gelin size kahvaltı yapmadığımız bir gün nasıl geçer anlatayım. Öncelikle öğle yemeğine kadar aç kalamadınız ve o ufak gözüken ancak bol kalorili ve boş enerji kaynaklarından birini alıp tükettiniz ya da inanılmaz bir baş ağrısı, işinizde verim düşüklüğü ve bunlarla gelen mutsuzluk. Nasıl da bildim?

Peki Kahvaltı Yaptığımızda Neden Bunları Yaşamıyoruz?

Vücudumuzda kahvaltı ile birlikte birçok hormon çalışmaya başlıyor vücut uzun süreli açlıktan kurtuluyor. Farz edelim ki yatmadan 3 saat önce yemeği kestik ve saat 12 yatıp saat 7 de kalktık yani vücut 10 saatlik bir süreçte aç kaldı, beyin ve vücut depolanmış başka besin ögelerinden enerji sağladı. Bu kadar sürede tabi ki de vücut için bir problem değil ancak kahvaltı yapmadığınızda bu süre daha da uzayacağı için beynin tek ve en önemli enerji kaynağı olan glikozdan beyni mahrum bırakmış olursunuz. Beyin glikoz bulmayınca başka maddelerin enerji sağlamaya çalıştı ve vücudun normal dengesi farklılaştı. Yetişkin bireylerde durum kısaca böyle ancak çocuk ve adölesanlarda durum bu kadar da basit değil.

Çocuk ve Adölesanlarda Kahvaltının Önemi

Çocuk ve adölesanlarda durumun daha da önemli olma sebebi onların beyninin bizim beynimize oranla 1.5 kat daha fazla çalışır bu da demek oluyor ki daha fazla glikoza yani daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Maalesef çocuk ve adölesanlarda da kahvaltı yapmama durumu sık görülüyor ve bunun nedenlerinden biri ise dış görünüşe verilen önem. kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara göre artı yönleri nelerdir? Güne her insanda olduğu gibi zinde başlarlar, hafızası güçlenir ve okul başarısı artar.

Geriatrik Bireylerde Kahvaltının Önemi

Geriatride kahvaltı çocuklarda olduğu kadar önemlidir: çünkü geriatrik bireylerde iyi beslenmemeye bağlı kan değerlerinde bir takım eksiklikler görülme ihtimali çok yüksektir bu yüzden geriatride kahvaltı sağlığın anahtarı sayılabilir.

Kahvaltıda Nasıl Beslenebiliriz?

Örneğin, sağlıklı erişkin bir bireyde örnek protein olan yumurta 1 adet tüketilebilir. 60 gr peynir, ekmek mevsim sebze ve meyvelerinden güzel bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Ve artık yazıyı sonuna kadar okuyan herkes kahvaltısız bir güne başlamak yok

Hadi güzel bir kahvaltıyla güne başlayalım. Afiyet olsun:)

Nuray İpekci

Ben Nuray. 1999 yılında Giresunda doğdum. Beslenme ve diyetetik 3. Sınıf öğrencisiyim. Size farklı bilgiler sunmak ve algılarınızı değiştirmek için burdayım.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir