BilimGenelMakalelerSağlık

Jet Lag Nedir?

Google News Abone Ol

Jet Lag Nedir?

Jet lag zaman dilimi değişimi sendromu olarak da bilinen uzun mesafeli uçuşlarda vücudun hızla değişen zaman dilimine uyum sağlayamaması olarak tanımlanıyor.

Sonucunda ise; vücudun günlük ritminin bozulması nedeniyle yorgunluk, uyku bozukluğu, dikkat eksikliği ve benzeri fizyolojik bozuklukların ortaya çıkması durumudur.

Vücudun günlük ritmini düzenleyen bir biyolojik saat var. Biyolojik bir saatin, harici güç kaynaklarına ihtiyaçları yoktur. Beyinde küçük bir salgı merkezi olan pineal bez melatonin hormonu -melatonin hormonu beyinde bulunan epifiz bezinden özellikle geceleri salgılanan bir hormondur. Bu hormon triptofan adı verilen aminoasitten elde edilmektedir. Triptofan, vücutta sentezlenmez dışarıdan alınması gerekmektedir ve seratonin hormonunun sentezlenmesinden de sorumludur.- salgılayarak bu saati kontrol etmektedir. Gündüz-gece döngüsü boyunca aydınlık ve karanlık değişimlerine göre zamanı kontrol eden bir iç mekanizma yani biyolojik saat tarafından yönetilir. Epifiz bezi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradaki makalemizi de okuyabilirsiniz. >> www.bilimvetekno.com/epifiz-bezi-ve-ozellikleri

Biyolojik saatin sayesinde beyindeki çeşitli kimyasal maddeler ve sinir hücreleri arasında iletişimi sağlayan nörotransmiterler vasıtasıyla uyuma, uyanma, kalp ritmi, kan basıncı vb. faaliyetler belli bir düzende gerçekleşir. Jet lag bu mekanizmaların bozulmasına neden olur.

Biyolojik Saat Neden Önemli?

Biyolojik saatleri vücudumuz pek çok yerde kullanmaktadır tıpkı telefonlarda veya çalar saatlerde kurulan alarmlar gibi canlılarında vücudundaki biyolojik saatler de belirli zamanlarda belirli tepkilerin verilmesini sağlarlar.

Gözde Öztürk

Merhaba, ben Gözde! Ankara'da yaşıyorum, Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum.Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir