BilimGenelMakaleler

İnsan Islahı: Öjeni

Google News Abone Ol

Öjeni Nedir?

Galton’un tabiriyle ”Daha uygun ırklara veya kanlara, diğerlerine göre daha hızlı yayılma fırsatı verme bilimi” olarak adlandırılabilir. Yani insanların genetik açıdan kontrol altında tutularak ve ayıklanarak, bir insan ırkının ıslah edilmesi anlamına geliyor. Kelime anlamı olarak Yunanca iyi anlamına gelen ”ö”  eki ile, yaratılış anlamındaki ”genez” kelimesinin birleşiminden meydana geliyor.

Öjeni sisteminde ki amaç ve hedefler nelerdir?

Öjeni sistemi 20.yüzyılın ilk yarılarında birçok taraftar toplayan bir sistemdi. Herkes tarafından tam anlamıyla etik bulunmayan bu sistem devlet tarafından yönlendiriliyordu. Devlet kimlerin üreyip, kimlerin üremeyeceğine karar vererek, “üstün insan ırkının” yaratılması amaçlamıştı. Bu sisteme göre  görme ve işitme keskinliği, renk algısı göz değerlendirmesi, nefes gücü, tepki süresi, sıkma gücü, üfleme gücü, kolların açıklığı, boy, ağırlık gibi fiziksel ve biyolojik etmenler göz önünde bulundurularak bu tür faktörlerden yoksun ve eksik kişiler yok edilerek gelecek nesillerin kusursuz ve tam donanımlı olması hedefleniyordu. Eğer bir gözünüz görmüyor ve işitme konusunda sıkıntı duyuyorsanız hatta bazı kokuları ayırt edemiyorsanız bile bu sistemin mahkumu olup en acımasız şekillerde genleriniz yok ediliyor. Sistemin amacı şu an var olan nesille ilgilenmek değil, gelecek nesilleri kusursuzlaştırmak ne yazık ki.

Francis Galton Kimdir?

Galton 1822 kışında doğmuştu: Mendel‘le aynı yıl, kuzeni Charles Darwin’den 13 yıl sonra.Babası Birmingham’lı zengin bir banker, annesiyse aynı zamanda Charles Darwin’nin dedesi olan şair, hekim ve bilgin Erasmus Darwin’in kızıydı. Galton’un özellikle keşfe çıkmak istediği ‘bilgi diyarı’ kalıtımdı. Galton 1860’ların ortalarında kalıtım konusuna eğildi. Galton bazı çalışmalarının ve fikirlerinin sonunda 1453 ile 1853 arasında yaşamış 605 önemli şahsiyet arasında 102 akrabalık bağı olduğunu gördü. Demek ki büyük başarılara ulaşmış insanların altıda biri akrabaydı. Seçkinlik kalıtımla geçiyor, diye iddia etti Galton. Çalışmalarına öjeni sistemini savunarak devam etti. Öjeni’nin mucidi Francis Galton olarak biliniyordu. Düşünceleri, kuzeni Charles Darwin’in teorilerine dayanıyordu.

Öjeni Sisteminde Gerçekleştirilenler Nelerdir?

  • Binlerce kişi rızası olmadan kısırlaştırıldı.
  • Engelliler, akıl hastaları,  tedavi edilemeyecek yaşlılar gaz odalarında öldürüldü.
  • Bazı vücutlar parçalanarak organlar deneylerde kullanıldı.
  • Denekler genellikle Yahudiler ve suçlular arasından seçiliyordu.

Darwin’nin Öjeni Görüşleri Nedir?

Francis Galton, düşüncelerini kuzeni Charles Darwin’in teorilerine dayandırıyordu. Darwin ise bu görüşe şiddetle karşı çıkıyordu. Galton Darwin’e gönderdiği mektubunun karşısında şu cevabı almıştıştı : ”Bir açıdan zıt düşüncedeki birini kendi tarafına çektiğini söyleyebilirim, çünkü aptallar istisna olmak üzere, insanlar arasında büyük zeka farkları olmadığını, yalnızca gayretlerinde ve çalışkanlıklarında fark olduğunu düşünmüşümdür hep.” diye yanıtladı Darwin.

Zeynep Türkhan

Biyoteknoloji bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Araştırma yapmayı,topluma faydası olan konuları öğrenmeyi ve uygulamayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir