BilimGenelMakalelerSağlık

İnmeli Bireylerde İhmal Sendromu

Google News Abone Ol

İhmal Sendromu Nedir?

Neglect Ne Demek?

Neglect kelimesi Latinceden bilmeme,ihmal etme anlamına gelir.Bu sendrom algı bozukluğu değil bir dikkat bozukluğudur.

İhmal Sendromu Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

İhmal sendromunun kaynağı parietal korteks hasarına bağlı nörolojik bir rahatsızlık olsa da son zamanlarda dikkat üzerinden nörogörüntülenme çalışmalarına başlanmıştır.Bu sendromda hasta felç geçirdikten sonra vücudunun sağ ya da sol tarafı etkilenebilmektedir.Ancak genelikle sağ beyin hasarı yani sol tarafın ihmali görülür.Etkilenen tarafı hasta yok sayar,uyarıları algılamaz ve farkındalığı azalmış olur.Örneğin gömlek giyerken etkilenen taraftaki kolu giydirmeyebilir,yemek tabağında sağ veya sol tarafı görmezden gelip yemeyebilir.Bu hastaların birçoğu durumu farkında olmayabilir veya yapılan tetkikleri yok sayıp kabul etmeyebilir.

İhmal Sendromu Nasıl Değerlendirilir?

Öncelikle hastanın hareketleri gözlemlenmelidir.Hasta eğer bu sendroma sahipse sol tarafa asla bakmayabilir,sağ taraftaki nesnelere gösterdiği ilgiyi sol tarafa göstermeyebilir.Ancak tüm hastalarda bu şekilde net bir şekilde belli olmayabilir.Bazı test örnekleri şunlardır :

  • Saat çizme : Hastadan saati boş kağıda çizmesi istenir ve eğer ihmal  ( neglect ) varsa kişi saatin bir tarafını boş bırakacaktır.
  • Çizilen şekli tekrar etme: Boş bir kağıdın bir tarafına çiçek,küp,kare gibi basit çizimler çizilir ve hastadan aynısını yanına çizmesi istenir ve kişi yine bir tarafı yarım şekiller çizecektir.
  • Çizginin orta noktasını bulma: Boş bir kağıda düz çizgi çizilir ve hastadan orta noktayı seçmesi istenir.Eğer hastanın sol ihmali varsa doğru noktanın biraz sağını işaretleyecektir.
  • Hastadan birkaç nesneyi söylemesini istemek : Hasta odada görmüş olduğu birkaç nesnenin adını söyler bu şekilde mekansl algılama da test edilmiş olur eğer ihmal varsa hasta zaten bir tarafa hiç bakmayacak ve oradaki nesneleri söyleyemeyecektir.

Buradaki testlerin birkaç örnek olup kesin sonuç vermeme ihtimali vardır.Bunların haricinde hastadan kitap okuması istenebilir hasta sayfanın bir tarafını hiç görmeyeceğinden o kısmı okuyamaz ve eğer sol ihmali varsa satır başlarını göremeyecektir veya hastadan makyaj yapması istenip hangi kısımlara uygulayacağına bakılabilir.

Ergoterapistler Neglect (İhmal) Sendromunda Neler Yaparlar?

  1. Etkilenen taraf kullanımına teşvik etmek : Öncelikle seans sırasında etkilenen tarafta oturulur böylelikle hasta oraya dönmüş olur.Etkilenmiş elle saç tarama,nesne tutma gibi aktiviteler yapılabilir.Ve etkilenmiş el seans boyunca kullanılarak kişiye farkındalık ve cesaret kazandırır.
  2. Görsel duyu girdi sağlama : Hasta ile okuma ve görsel bulgu gibi etkinliklerle çalışılır ve ara ara etkilenmiş ele uyarı için titreşim verilebilir.
  3. Ayna önü çalışması : Saç tarama,makyaj yapma gibi uygulamaları ayna önünde hastaya yaptırarak görsel destekle farkındalık sağlanabilir.
  4. Tek taraftan görerek çalışma : Bir tarafı karartılmış gözlük kullanılabilir ve o kısım etkilenmemiş tarafa gelecek şekilde hastaya takılabilir böylece kişi ihmal ettiği kısmı kullanmış olur ve çalışmalar bu gözlükle yapılabilir.
  5. Aile üyelerinden ve bakıcılardan destek : Seans dışında hastanın yanında bulunan ve bakan kişilere eğitim verilerek onları da etkilenmiş tarafın farkındalığını arttırmada terapiste destek olması sağlanabilir.

Tüm bu çalışmaların dışında ayna terapi Ayna Terapi Nedir? , biofeedback eğitimi,sanal gerçeklik eğitimi ve prizma eğitimi gibi uygulamalardan yararlanılabilir.

Sema Araz

21 yaşındayım.Üsküdar Üniversitesi Ergoterapi bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.Kitap okumaktan,şiir yazmaktan ve araştırma yapmaktan çok hoşlanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı