BilimGenelHaberSağlık

Hawking’ten Depresyonda Olanlara Tavsiye

Google News Abone Ol

Bilim İnsanından Tavsiye

Stephen Hawking, katılmış olduğu bir konferansta konu açılında depresyonda olanlara teselli için, “Eğer bir kara delikte olduğunuzu düşünüyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın. Elbet bir çıkış yolu vardır.” ifadesini kullandı.

Kara Delik Gibi

Reith Konferansı’nda depresyon hakkında konuşma yapan Stephan Hawking, depresyon halini kara deliğin içinde kaybolan bir yıldıza benzeterek sanatsal bir yaklaşımda bulunmuş oldu. Aynı zamanda depresyonun etkilerini de göz önünde bulundurduğumuzda, sağlığın da önemini vurgulamış oldu.

Depresyon hali için kara delik benzetmesi yapan ünlü bilim insanı, kara deliklerin eskiden sanıldığı gibi bir çıkmaz olmadığını ve kara deliklerin farklı evrenlere açılan kapılar olduğunu da hatırlatarak, depresyon halinin de çıkmazlardan ibaret olmadığını, doğru yolu bulmak için gereken şeyin doğru yaklaşımda gerçekleşeceğini de belirtti.

Hawking ayrıca 400 kişilik kalabalığa başarılarını ve hayatında ne elde ettiğini, özellikle de 1963’te motor nöron hastalığı tanısından bu yana yaşamakla ilgili olarak, “Motor nöron hastalığına yakalanmak talihsiz olsa da, hayatta hemen her şeyde çok şanslıydım.” dedi.

Nitekim hastalığına rağmen araştırmalarına devam etmeyi ve kendini geliştirmeyi bırakmayarak örnek bir bilim insanı olduğunu kanıtlayan Hawking’in söylediklerini göz ardı etmemekte yarar var.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir