BilimGenelMakalelerSağlık

Güneş Sandığımız Kadar Yararlı Mı?

Google News Abone Ol

Yaz aylarında, kışın yorgunluğunu atmak ve bir miktar huzurun umuduyla planladığınız tatillerin sonunun mutlu olmasını kim istemez ki ? Yararlarından olabildiğince bahsedilen Güneş, tatilinizin mutsuz bir sonla bitmesine neden olabilir.

Güneş ışıklarına uzun süre maruz kalmak ciltte yanıklara sebep olabilir. Özellikle küçük çocukların ciltleri yetişkinlere göre daha hassas oldukları için güneşe çıkarken uygun güneş kremlerini sürmek ihmal edilmemelidir. Aynı zamanda açık renk cilde sahip insanların esmerlere insanlara göre daha hassas oldukları bilinmektedir. Güneşten korunurken kendi vücut cinsinize göre önlem almak güneş yanıklarından sizi koruyacaktır.

Vücudumuzda meydana gelebilecek bu yanıklar derecesine göre birinci dereceden ve ikinci dereceden olmak iki alt başlıkta incelenir.

Birinci dereceden yanıklar derinin üst kısmı [epidermis] kızarması sonra acımaya başlamasına neden olur. Ağrı kesiciler kullanılarak ve nemlendirici losyonlar sürülerek rahatsızlık giderilmeye çalışılabilir.

İkinci derece yanıklarda derinin daha derin tabakaları ve sinir uçları etkilenerek daha ağrılı ve iyileşmesi uzun süren lezyonlar meydana gelir. Deri üzerinde içi sıvı dolu kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıklar deriyi korudukları gibi nem de sağladıkları için patlatılmamalıdır. Patlatılan kabarcıklar enfeksiyona da sebep olabilir.

Deride meydana gelen yanıklar derinin kırışması ve erken yaşlanmasına da neden olurken deride sarkmalarda meydana gelebilir.

Oluşabilecek cilt lekeleri, çillenme vb. durumlarla karşılaşılması olasıdır. Önemli olan olabildiğince aza indirmek, bizi saran tüm negatif durumlara karşı bizi kuruyan cildimizi bizimde korumamızdır.

Korunma Yolları Nelerdir?

  1. Güneşten olabildiğince uzak durulmalıdır. Özellikle güneşin yer yüzüne dik geldiği saatlerde (öğle saatler) gün altında zaman geçirmemeye dikkat edilmelidir.
  2. Kremsiz dışarı çıkılmamalıdır. Belirli bir bölge değil vücudun tamamına krem sürmeye dikkat edilmelidir.(yüz,dudak çevresi,kulaklar vb)
  3. Güneş kremi yaklaşık 2 saatte bir yenilenmelidir. 30 faktör ve 50 faktör güneş kremleri tercih edilmelidir.
  4. Krem güneşe çıkılmadan en az 30 dk öncesinde sürülmelidir.

Mutlu bir tatil sonrası için bilinçli bir tatil geçirmeniz gerekmektedir. Güneşten yararlanılmak istenirken zararları göz ölünde tutulmalıdır.

Beyzanur Kör

1997 doğumluyum.İstanbulda yaşıyorum. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 2.sınıf öğrencisiyim.Güncel bilgileri okumayı ve araştırmayı,bilimin içinde olmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir