BilimGenelMakalelerUzay

Gezegenler İsimlerini Nereden Alıyor?

Google News Abone Ol

Evreni araştırmaya başlayalı yeni gezegenler,yıldızlar ve bir çok gök cismini keşfederek;onlara hatırlanacak isimler koymaya ba başladık. Hiç sordunumuz ? Dünya neden dünya isminde ya da güneş, neden güneş?

İşte bu sırada insanoğlu devreye giriyor, çünkü insanlar evren için referans noktası alınırsa ancak isimleri bizim dediğimiz gibi var olmakta. Başlangıç atıfından Eınsteın’ın görelilik kavramı çok güzel açıklamıştır.

Ayrıca bakınız; https://www.bilimvetekno.com/galileo-ve-einsteinin-gorelilik-ilkeleri/

Konumuza geri dönecek olursak bildiğimiz 8 gezegenin adlarının tarihçelerini incelemeye başlayalım.

Merkür

Mitolojide yer alan bir tanrının ismidir. İsmini Roma mitolojisinde Merkür olarak bilinen, Yunan mitolojosinde  Hermes olarak bilinir. Hızlı anlamına gelen sözcük, mesajları çabucak ileten, çabuk yol alan manasına gelir. Merkür bildiğimiz gibi kendi keseni etrafında yavaş döndüğü gibi ,güneş etrafında en hızlı dönen gezegendir.88 günde dönüşünü tamamlıyor. İsmi kendisini hem tanımlamış hem de yakışmış.

Venüs

Diğer adı ile Çoban Yıldızı. Dünyadan görünen en belirgin , en ihtişamlı gezegendir. Bu yüzden yunan mitolojisindeki Aphrodite benzetilir. Roma mitolojisinde adı Venüs olarak bilinir. Tarihte venüsün araştırılması Galileo’ya kadar gitmektedir. Hayranlıkla bakılan gezegene güzellik ve aşkın tanrısı olan Venüs ismi verilmiştir.

Mars

Diğer adı ile Kızıl Gezegen. Kırımızı rengi bize hep kan, savaş gibi kelimelerle bağdaşmıştır. İnsanoğluda rengi kanı anımsattığından savaş tanrısı olan Ares’den esinlenerek ismini koymuştur. Roma mitolojisinde adı Mars olarak bilinir. Ayrıca Mars’ın uydularına da Ares’in oğullarının adı Phobos ve Deimos isimleri koyulmuştur.

Jüpiter

Güneş sisteminde ki en büyük gezegen olarak bilinir. Haliyle adına yakışır bir isim olan Zeus tanrısından adını alır. Yunan mitolojisinde Zeus baş tanrı olara bilinir. Roma mitolojisinde adı Jüpiter olarak bilinir. Zeus tanrısı sevgilileri ile bilinir .Bu yüzden Jüpiter’in uydularının isimleri Zeus’un sevgililerinin isimleri verilmiştir.

Neptün

Mavi rengi ile dikkat çeken gezegene Su tanrısı olan Posedion’un ismi verilmiştir. Roma mitolojisinde karşılığı Neptün olarak bilinir.

Satürn

Halkası ile dikkat çeken gezegene yunan mitolojisinde Kronos olarak bilinen 2.Nesil Tanrıların Başı ünvanı layık görülmüştür. Roma mitolojisinde adı Satürn olarak bilinir. Babasını tahtan indiren Kronos ,Titanların Başı ünvanına layık görülmüştür.

Uranüs

Kronos’un oğlu Uranusdan adını alır. Satürn daha büyük olduğundan dolayı ismini Kronos’un oğlunun ismi olarak bilinir. Uranus Kronos tarafından,Kronos ise Zeus tarafından yenilgiye uğramıştır. İktidarları gibi gezegenlerin büyüklük sıralamasına benziyor.

Plüton

Küçük ,en küçük gezegenimiz ismini yeraltı tanrısından almıştır. İsmi yunan mitolojisinde Hades olarak bilinir. Güneş’e en uzak gezegen olan Plüton ,görünmez manasına gelen Hades isminden gelir.

Dünya

Latince ismi Geo. Toprak tanrıçası Gaia’dan ismini alır. Arapça da karşılığı Deni’dir. Dünya ismi bir çok değişiklikten geçerek son halini almıştır.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir