CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Fındık Fareleri ve Özellikleri

Google News Abone Ol

Farelerin en  küçüğü olarak bilinen fındık fareleri çok sevimli görünseler de verdikleri zararlar oldukça fazladır. Ne kadar zararları olsa da, aslında bu farelerin hayatımıza katkıları büyüktür. Gelin bu farelerin  yaptıklarına yakından bir bakalım.

Fındık Fareleri (Ev Fareleri)

Fındık fareleri halk arasında ev faresi olarak da bilinmektedir. Dünyadaki en yaygın memelidir.

Fındık farelerinin üst yüzeyi  gri-siyah-kahverengine sahip iken alt yüzeyleri ise daha açık bir renge sahiptir. Bu farelerin boyu 20 cm’yi geçemez. Çok küçük bir boya sahip olan fındık fareleri ortalama 12-30 gram bir ağırlığa sahiptir.

Bu farelerinde diğer fareler gibi doğurganlık seviyesi oldukça yüksektir bu yüzden çabuk çoğalırlar.

Fındık fareleri oldukça sese duyarlı hayvanlardır. Küçük frekanstaki sesleri rahatlıkla işitebilir. Bu özellikleri sayesinde olası bir tehlike de kendi hayatlarını kurtarabilirler.

Ayrıca fındık fareleri çok meraklıdırlar. Herhangi bir şeyi bulduklarında ya da gördüklerinde incelemeyi severler yani araştırmacı hayvanlardır.

Yaşam alanlarını insanların yaşadıkları  yerleri seçerler. Örneğin; evlerimizi, dükkanlarımızı, … Çünkü bu fareler sıcak alanlarda yaşamayı severler ve bu yerlerde yiyeceklerini rahatlıkla bulmuş olurlar. Fındık fareleri daha çok tohum ve fındık yemeyi tercih ederler. Fakat buldukları her şeyi de yiyebilirler. Nasıl mı? Diş macununu, sabunları, hayvansal ve bitkisel kaynaklı her şeyi yerler. Evde ki elbiseleri, mobilyaları daha bir çok şeyi kemirerek zarar verirler. Bu durumdan  birçok rahatsız insan vardır. Peki bu durumdan kurtulmanın yolları nelerdir?

Ev Faresinin  Zararlarından Korunmasının Yolları

  • Öncelikle fare ilaçlama firmalarıyla irtibata geçmeliyiz.
  • Evimize ya da dükkanlarımıza kedi almalıyız.
  • Fare kapanları kullanabiliriz.
  • Düzenekler hazırlayarak onları yakalayabiliriz.

Farelerin ne kadar zararları olsa da aslında bizlere yararı dokunan hayvanlardır. Şöyle ki fareler laboratuvarda denek olarak kullanılarak bilimsel araştırmaya büyük katkı sağlarlar.

Ayrıca fareler hakkında daha çok bilgi için ”Tarla Fareleri ve Özellikleri” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı