BilimGenelMakalelerUzay

Evrenin Merkezi Neresidir?

Google News Abone Ol

Google‘ın hesaplamaları doğrultusunda Dünyanın coğrafi merkezi Çorum ilan edildi. Güneş sisteminin merkezi ise Güneş peki ya evrenin merkezi neresi? Bu konu ile alakalı milyon tane fikir,makale ve teori mevcut peki ya hangisi doğru? Evrenin merkezi yoktur diyenlerden tutun evrenin merkezi güneştir hatta dünyadır diyen bir çok kişi var bunun sebebi ise ortada hiç bir kanıt olmaması. Gelin bu konuyu birde birlikte inceleyelim.

Big bang

Bilim adamları Samanyolu galaksisinin dışında başka galaksilerin de olduğunu öğrendikten sonra Edwin Hubble isimli bir bilim insanı bu galaksileri incelerken galaksilerden gelen ışıkların elektromanyetik spektrum tayfının kırmızıya kaydığını fark etti. Bunun anlamı galaksilerin birbirinden uzaklaşması demekti. O zamana kadar yaşamış ve yaşayan en büyük bilim insanları  evrenin durağan ve sonsuz olduğuna inanıyordu. Bu keşifle beraber bilim çevresinin evrene olan bakış açısı büyük ölçüde değişmişti. Evrenin durağan olduğu düşüncesine Einstein da sahipti.

Bize en yakın galaksi Andromeda ve birkaç galaksi dışında bütün galaksiler görünüşe göre uzaklaşıyordu. Bunun anlamı gayet açıktı. Bizim galaksimiz özel bir konuma sahip değildi ve bütün galaksiler birbirinden uzaklaşıyorsa bunların uzaklaşmasına sebep olan itici bir güç bir çeşit patlama olması gerekiyordu. Yani tüm evren eskiden tek bir nokta halindeydi ve nokta patlayıp her yöne dağıldı. Peki her yöne eşit bir şekilde dağıldığını söylemek mümkün mü? Hayır. Bunun tersi bir durumu da dile getirmek mümkün değil.

Hubble

Bu olguyu ilk gözlemleyen 1929’da Edwin Hubble oldu. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Hubble, uzak galaksilerden gelen ışığın, sanki uzayda yol alırmışcasına uzayan tayfın kırmızı ucuna kaydığını fark etmişti. Işığın dalga boylarını ölçen Hubble, galaksilerin birbirlerinden uzaklıklarıyla doğru orantılı bir şekilde birbirlerinden uzaklaşmakta olduklarını gözlemledi. Başlangıçta evren tek bir noktaydı. Peki, o nokta nerede? O nokta her yerdeydi, şimdi de öyle. Yani Hubbel‘a göre şuan evrenin merkezindesiniz ne kadar ütopik öyle değil mi?

Kaynak ve İleri Okuma:

  • https://www.muhendisbeyinler.net/buyuk-patlama-teorisi-big-bang-nedir/

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir