BilimGenelHaber

Dünyanın İlk Genetiği Düzenlenmiş Bebekleri

Google News Abone Ol

Dünyanın ilk gen düzenlenmiş bebeklerinin ortaya çıkışında sorumlu olan ve bu yüzden de hakkında soruşturma başlatılan Çin’li bilim insanı ilk kez uluslararası bilim insanı ve etik bilimci kitlesine yönelik çalışmanın ayrıntılarını kamuoyuna açıkladı.

Hong Kong’da düzenlenen İnsan Genomu Düzenlemesi hakkındaki ikinci Uluslararası Zirve’de bir sunumda, HIV enfeksiyonları ile ilgili olan CCR5 genini CRISPR Cas9 ile etkisiz hale getirilerek üretilen dünyanın ilk ikiz bebekleri Lulu ve Nana hakkında açıklamalar yapıldı.

Bir Genetiği Düzenlenmiş Bebek Daha Geliyor

Bunun yanı sıra deneyleri büyük ölçüde gizli olarak gerçekleştirildiği ve çalışmayı tanımlayan bir makalenin bilimsel bir dergide incelenmekte olduğu da açıklamalar arasında yer aldı. Bununla birlikte araştırma sorumlusu He Jiankui’un kendi ile gurur duyduğu da gözlerden kaçmadı. Ayrıca bir başka gen düzenlenmiş bebeğin gelecek yıl üretilebileceğini açıkladı. Bu konu ile ilgili çalışmalara başladığını da açıklamasına ekledi.

Genetiği Düzenlenmiş Bebekler

Etik Sorunlar Ortaya Çıkabilir

Birçok ülkede etik dışı olarak kabul edilen genetiği düzenlenmiş bebekler ile ilgili çalışması ile her ne kadar HIV enfeksiyonları ortadan kaldırmış olsa da Jiankui bu çalışma ile genetiği düzenlenen bebeklerin üretilebilmesi için büyük bir adım atmış oldu. Gelecekteki hamileliklerin bu ve bunun gibi moleküler biyoloji teknikleri yardımı ile yapılan müdahaleler sonucu üretilmesi birçok etik sorunu beraberinde getirebileceğinden korkuluyor.

Meslektaşları He Jiankui’yi Dışladı

Jiankui’nin çalıştığı Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, yürütülen çalışmalardan habersiz olduklarını söyleyen meslektaşları da He Jiankui hakkında yaptırımlar uygulayacaklarının açıklamasını yaptı. Bununla birlikte yüzlerce bilim insanı da sosyal medyada araştırmaya karşı olduklarını belirten mesajlar yayınladı. Bilim insanları, “gen değiştirme” fikrinin etik olmadığını hatta canavarca bir fikir olduğunu savundu. Bu çalışması ile mesleğinde kimine göre devrim yapan biri, kimine göre ise yüz karası olan He Jiankui‘nin gelecekteki hali ise birçok kişi tarafından merak konusu oldu.

Kaynaklar:

  • www.sciencenews.org
  • sputniknews.com

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir