BilimBitkilerCanlılarGenelMakalelerSağlık

Derde Deva Gıdalardan: Yaban Mersini

Google News Abone Ol

Karadeniz Bölgesi’nin yüksek yerlerinde ve temmuz ile eylül ayları arasında hasat edilen bir bitki türü olan yaban mersininin, meyveleri koyu kırmızı ya da siyah renkte olup yenilebilir üzümsü bir şekildedir. Ülkemizde Artvin, Rize, Ordu, Trabzon gibi Karadeniz Bölgesi’ndeki illerimiz de üretimi en fazla olmakla birlikte Marmara Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinde yabani formları yetişmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere çoğu Avrupa ülkesinde tarımı fazlaca yapılan yaban mersinin ülkemizde yetiştirilmeye başlanması daha geç olmuştur. Dünya ülkelerinde çok eski tarihlerden beri üretiminin yapılmasına karşılık ülkemizde üretimi 2000’li yıllarda Rize de başlamıştır.

Yaban Mersinin Besin Değeri:

Beslenme ve sağlığımız için fazlasıyla yararlı olan bir besindir. Taze meyve olarak kullanılabildiği gibi meyve suyu yapımında, ilaç sektöründe, kuru meyve teknolojisinde, çay, diyet menüleri gibi çok fazla kullanım alanına sahip bir meyvedir.

Yaban mersini, sağlık açısından besin değeri oldukça yüksek bir besindir. Yapılan araştırmalarda 100 gr yenilenebilir Yaban mersinin de %83 su, %0.7 protein,%0.5 yağ, % 15 karbonhidrat içerdiği görülmüştür.

Yaban mersini içerisinde taşıdığı yüksek miktarda ‘ellagic asit’ ve antosiyanidinlerle önemli ve şifalı besinler arasına girmektedir. İçerisindeki ellagic-asit kansere karşı etkili bir madde olmakla, taşıdığı antosiyanidinler meyveye rengini veren pigmentlere ve çok yüksek antioksidan özelliğe sahiptir. Yaban mersinin yapısında çok fazla çeşit antosiyanidinlere rastlanmıştır buda yaban mersininin antioksidan özellik bakımından çok güçlü olduğunu göstermektedir.

Sağlık Açısından Faydaları:

Yaban mersini, içerisinde taşıdığı bileşenler sayesinde sağlı açısından oldukça yararlı bir gıdadır ve çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

  • İdrar yolu enfeksiyonların da doğal antibiyotik etki gösterir.
  • Yapılan çalışmalar da kansere karşı vücudu koruyan enzimlerin çalışmasını tetiklediği görülmüştür. Lösemi ve kolon kanseri tedavilerinde kanser hücrelerini öldürdüğü görülmüştür.
  • Damarlar da yağ birikimini engelleme özelliği olduğu, yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağladığı bilinmektedir.
  • Güçlü bir antioksidan olduğu için, damarların kuvvetli koruyucularındandır.
  • Kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğü, bağırsak metabolizmasını düzenlediği, damar sertliği oluşumunu engellediği görülmüştür.
  • Ülsere karşı koruyucu özellik gösterdiği, görme zayıflığına iyi gelerek gece görüşünü kuvvetlendirmek amacı ile de kullanılmaktadır.

Yaban mersini yapılan çalışmalar sonucu birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen, oldukça şifalı bir besindir. Son zamanlarda gıda sanayisinde de kullanımı artmakla beraber, sağlık alanında Alternatif Tıpta kullanılması açısından çalışmalar yapılmaktadır.  Sağlığımız için oldukça yararlı ve olumlu etkilere sahip olduğu kanıtlanmış yaban mersini, birçok kronik rahatsızlığa ve hastalığa karşı korumada ve bu hastalıkların tedavisinde olumlu etki gösterdiği kanıtlanmıştır.

Şule Esen

'En büyük savaş cahilliğe karşı yapılandır.'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir