GenelHaberSağlıkTeknoloji

Çocuğunuza Hemen Telefon Almayın

Google News Abone Ol

Uzman Psikolog Uyardı

Uzman Psikolog Merve Demir, çocuklara erken yaşta telefon, bilgisayar ya da tablet alınmasının kesinlikle yanlış bir davranış olacağını söyledi. Merve Demir, çocuklara erken yaşlarda telefon, tablet ve bilgisayar almanın yapılan ilk yanlışlardan biri olduğunu anlatırken, “Erken yaşlarda bu tip teknolojik ürünlerin kullanımı, çocuk için bazı becerilerin gelişmesini geciktirebilir. Örneğin; küçük yaşta yoğun bir şekilde tablet kullanmaya başlayan bir çocuğun, konuşma becerileri yaşıtlarının gerisinde kalabilir. Çünkü çocuklar tabletle oynarken konuşma ihtiyacı hissetmezler. İnternet kullanımının içeriğinin, anne-babanın kontrolünde olmaması diğer hata. Çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini kontrol etmediğinizde, kötü niyetli insanların ona ulaşma riskini de arttırmış olursunuz.”

“Çocuk için güvenli internet hizmeti gibi bir uygulamanın kullanılmamasına dikkat etmek gerekiyor. Çocuklar internette hangi sitelerin kendileri için uygun, hangilerinin uygun olmadığını bilemezler. Hatta pek çok oyun sitesinde küfür, pornografik görüntüler gibi uygunsuz içerikle karşılaşabilirler. Bu tip programlar sayesinde çocuğunuzu bu olumsuz içerikten korumuş olursunuz. Çocuk kendisi için eğlenceli olan bir oyunu oynarken, ne zaman durması gerektiğini bilemez. Bu sebeple günlük belirli bir sürenin olmaması, çocuğun tabletle uzun süre vakit geçirmesine sebep olabilir.” ifadelerini kullandı.

Bağımlılık Yapabilir

Psikolog Merve Demir, çocuklara erken yaşta telefon, bilgisayar veya tablet almanın ilerleyen zamanlarda bağımlılık geliştirebileceğini söyledi. Merve Demir’in söylediğine göre, çocuklar bilgisayar oyunlarının bitmesini istemezler, yemek yemek yerine bilgisayar oyunu oynamayı tercih edebilirler. Bu durumların da çocukların gelişimini oldukça kötü bir şekilde etkileyebilir. Bağımlı oldukları ilk zamanlarda, internet kullanımının kısıtlaması durumunda çok fazla tepki verebilirler. Aynı zamanda yemek yedirirken, dikkat dağıtması için çocukların eline verilen telefon veya tabletin de yapılan en sık hatalardan olduğundan da bahsetti. “Bu şekilde çocuk yediği yemeğin farkında olamaz. Ne kadar ne yediği üstünde kontrol sahibi olamaz.” dedi.

İnternet Kullanımına Sınır Getirme Yolları

Uzman Psikolog Merve Demir, çocuğunuza erken yaşlarda telefon, tablet veya bilgisayar almanın hata olduğunu anlatırken, internet kullanma konusunda da çocuklarınıza model olun. Çocuklarınız sizi örnek alacaktır. Onlar sizi örnek alırken sizin interneti çok kullanmanız çocuklar üzerinde olumsuz etki oluşturabileceğini de aktardı. Aynı zamanda çocukların erken yaşta bu cihazların radyasyonuna maruz kalmaları onların gelişimini olumsuz etkileyeceğinden mümkünse, çocuklarınızda telefonu, tableti ve bilgisayarı uzak durması gerektiğini anlatmanızın da yararı olabileceğine değindi. İnternet kullanımı için günlük bir sınır belirlenmesi gerektiğini ve çoğunlukla çocukların arkadaşları ile daha sık görüşmesinde yarar olduğunun da altını çizdi. Sosyal paylaşım sitelerinde kimler ile etkileşimde olduğunu takip etmenizde de önem olduğunundan bahsetti.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı