GenelMakalelerSağlık

Çocuğum İştahsız Mı?

Google News Abone Ol

Pek çok annenin aklında aynı düşünceler… Acaba çocuğum kilo alamıyor mu, çocuğum hiçbir şey yemiyor, çocuğum çok iştahsız ve zayıf… Daha sonra çocuğa oyunlarla televizyon karşısında yemek yedirme çabaları, yemiyor diye bir ağlama sahnesi ve ardından çocuğun peşinde dolanarak tekrar yemek yedirme çabaları…

Bu sahne size tanıdık geliyorsa, önce durun ve düşünün. Öncelikle çocuğunuzun gelişimi normal mi? Boyu, kilosu, baş çevresi hangi aralıkta, büyüme eğrilerinde hangi persentilde? Bunu bir diyetisyen ve doktor kontrolünde değerlendirebilirsiniz. Eğer, çocuğunuz normal büyüme eğrisinde ise telaşlanmayın. Çünkü ebeveynlerin atladıkları veya annelik babalık içgüdüsü ile yanlış düşündükleri bir nokta var. Çocuğunuzun veya bebeğinizin ihtiyaçları bir yetişkininkinden farklı. En başta mide kapasiteleri çok küçük. Yeni doğan bir bebeğin midesi yaklaşık küçük bir çay bardağı büyüklüğünde. Kendi beslenmenizle çocuğunuzu kıyaslamayın. Siz ne kadar yiyorsanız o da o kadar yiyecek diye bir kural yok. Besinler konusunda onların da tercihleri olduğunu unutmayın. Eğer bir besini reddediyorsa, ısrar etmeyin, saygılı olun ve bir süre sonra tekrar deneyin. Reddettiği besini sevdiği besinlerle bir kombin yaparak da verebilirsiniz.

Bazı besinler birbirinin muadili olarak düşünülebilir. Örneğin çocuğunuz süt içmeyi sevmiyorsa, bunu yoğurt veya ayran ile telafi edebilirsiniz. Kırmızı eti sevmiyorsa, yerine tavuk, gibi besinler ekleyebilirsiniz. Ek besine geçiş döneminde reddettiği besinleri, bıktırmadan ve sabırlı olarak vermek veya farklı kombinasyonlarda denemek daha sonra bu besinleri almasını sağlayabilir.

Çocuğum yemek yemiyor diye, fast food ve abur cubura yönelmek de doğru bir davranış değildir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak bazı çocuklar için uzun ve zor bir yol olsa da mutlaka sabırlı olunmalı, ebeveynler çocukları doyurmak için paketli gıdalar, fast food tarzı abur cuburlara yönelmemelidirler.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir