Bilim Ve Tekno

Bu Bitkiler Hafızayı Güçlendiriyor

Bu Bitkiler Hafızayı Güçlendiriyor

Araştırmalara göre bazı besinler hafızayı oldukça katkıda bulunuyor. Zihin yorgunluğu, hafızamızı taze tutmamıza ve istediğimizde bilgileri yeniden çağırmamıza olumsuz yönde etki ediyor. Hatırlama güçlüklerini tedavi etmek, önlemek ya da hafızayı güçlendirmek için bitkilerden yardım alabilirsiniz.

Bitkiler İle Hafızayı Güçlendirmek

Size hiç yarar sağlamadığını düşündüğünüz bitkilerin bile aslında ne denli faydalı olduğunu bir kez daha göreceksiniz.

Biberiye

Biberiye güzel kokulu bitkilerdendir. Aynı zamanda da hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Araştırmaların sonuçları neticesinde, biberiye yağının hafızayı güçlendirici etkisi olduğu kanıtlanmış olup moral yükselten bir bitki olduğu anlaşılmıştır. Uzmanların söylediğine göre, mendil üzerine 2-3 damla kadar biberiye yağı damlatılarak ve bu mendilin kokusunu içinize çekmenin etkisini göstermesi yeterlidir. Aynı zamanda kuru ya da taze biberiye çayı tüketmenin de hafızaya önemli etkisi vardır.

Kış Kirazı

Halk arasında “Hint ginsengi” ya da “yalancı güvey feneri” olarak da bilinen kış kirazı hafızayı güçlendiren bitkilerdendir. Beyni canlandırmaya yarar sağlayıcı etkilere sahiptir. Kış kirazı beyinde yeni hücre oluşumlarını tetikleyerek hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda üç boyutlu ve görsel hafızanızı güçlendirerek ve sinir hücrelerinin tahribatını engellemeye fayda sağlar.

Adaçayı

Adaçayı, uzun yıllardır hafızayı güçlendirici etkiye sahip bitkiler arasındadır. Uzun zamandır hafızayı güçlendirmesi için kullanılmaktadır. Adaçayı yapraklarında bulunan, flavonoid glikoasit, tannic asit ve oleic asitlerin konsantrasyonunuzu yükseltici ve dikkatinizi arttırıcı etkileri vardır. Aynı zamanda adaçayının alzheimer hastalığını bastırıcı etkisi bulunduğundan beri, alzheimer hastalarına sıkça önerilmektedir. Beyninizi güçlendirmek istiyorsanız adaçayı içmenin yanı sıra adaçayını çorbalarınıza, yemeklerinize ve salatalarınızın üzerine sos olarak da kullanabilirsiniz.

Hint Fesleğeni

Hint fesleğeni, vücudunuzun stresle başa çıkmasına yardımcı olarak, daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlarken, aynı zamanda da hafızanızı güçlendirerek daha dinç bir beyne sahip olmanıza da yardımcı olur. Uzmanların söylediğine göre hafızayı güçlendirmek için, günlük bir bardak fesleğen çayı oldukça iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca taze fesleğen yaprağını çiğneyebilir ya da fesleğen yağını hafızanızı ve konsantrasyonunuzu arttırmak için aromaterapi olarak da kullanabilmektedir.

Hafıza GüçlendirmekHafızayı Güçlendirmek İçin Yöntem

Ayrıca zihni dinç tutmak ile ilgili yöntemler hakkındaki yazımızı okuyarak birçok hayat kurtarıcı yöntem ile hafızanızı güçlendirebilirsiniz. bknz. “Hafıza Sarayı” Bu yazıyı okuyarak ve yöntemi uygulayarak, hatırlaması zor şeyleri karakterize edebilir ve onları daha kolay hatırlayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ