BilimGenelMakaleler

Hafıza Sarayı Mekan Metodu

Google News Abone Ol

Neredeyse hepimiz yaşantımız boyunca bazı şeyleri unutur ya da unuttuğumuzu sanırız. Peki ya gerçekten unutmuyorsak? Beynimizin bir oyunuysa? İşte gelin birlikte bir bakalım.

Hafıza Sarayı Mekan Metodu Nedir?

İnsan beyni aslında hiçbir şeyi unutmaz. O zaman neden unuttuğumuzu düşünürüz? İşte bunun cevabı gördüklerimizi, hissettiklerimizi, bildiklerimizle kodlamamızdan geçer. Böylece her şey hafızamızda kalır.Bu metoda ise hafıza sarayı mekan metodu denir.Bu metodun Latincesi ise Method Of Locidir. Türkçe anlamı ise mekan demektir.

Ayrıca bu metoda hafıza sarayı mekan metodu denilmesinin nedeni ise sarayın geniş, büyük, çok odalı olmasından dolayı olduğu söylenilmektedir.

Aynı zamanda bu metodu hikaye yazmaya benzetebiliriz. Çünkü her şey belli bir sırayla gerçekleşir.

Aslında bu metot hafıza geliştirmeye yarar ve de metotta önemli olan unsurlar vardır bunlar ise mekanı iyi tanıma, sıralama ve bağdaştırmadır. Peki bu metodu nasıl uygulayabiliriz? Gelin bir bakalım.

Öncelikle yapmamız gerekenler;

  1. Mekan belirleyin.
  2. Yolculuk yapın.
  3. İlişki kurun.

Bunları biraz daha açalım. Mesela mekandan başlayalım. Mekanınız iyi bildiğiniz bir yer olsun yani kendi odanız olabilir ve hep aynı mekanı seçin. Mekanınızda ki ayırt edici objeleri seçmeye çalışın bunlar tablo, masa, sandalye olabilir ve böylece aklınızda daha iyi kalır.

Yolculuk yapın hep aynı rotayı uygulayın ve hep aynı yönde yolculuk yapın böylece kafanız daha az karışır ve ezberiniz kuvvetlenir.

İlişki kurun yani soyut kavramlarla somut kavramları ilişkilendirin. Şöyle ki, soyut kavram olan sevgiyi seçtiğiniz mekanda ki bir nesneyle ilişkilendirin ve hep aynı sırayı oluşturun. İlişkilendirmeyi birazcık abartıp gerçekçi hale getirin örneğin; odanızda ki bardağın yere düşüp kırıldığını ve çıkardığı sesi duyun yani beş duyu organınızla bunu yaşamaya çalışın. Böylece her şeyi daha iyi kodlayıp hafızanızda kalacaktır.

Bu metottan örnek bir tane yapalım.

Hafıza Sarayı Mekan Metodu Nasıl Yapılır?

İlk başta duvar,sandalye, huzur, alarm, öfke, bardak, koku, kapı gibi kelimeleri 20 saniye aklınızda tutmaya çalışın.

Genelde en çok somut kavramları aklımızda tutarız. Sizde de öyle oldu mu? İşte unutmamak için bir de bunu hafıza sarayı metodu ile yapıp deneyelim.

Şimdi bir mekan seçelim odamız olsun sonrada yolculuk yapalım, odadan çıktık koridordayız, sağ tarafımızda banyo var banyonun karşısında da dış kapı var, kapıdan çıktık merdivenleri indik karşı yolda market var. Yolculuğumuz bittikten sonrada artık ilişki kurma sırasına başlıyoruz.

Odamızın içindeyiz. Yatağımızdan kalktık alarmı kapatırken bardağı düşürdük.Bu duruma öfkelendik.(Bardağı öfke olarak düşünüyoruz.) Banyoya gittik yüzümüzü yıkadık duvardaki asılı havluyu alıp yüzümüzü kuruladık.Kendimizi huzurlu hissettik.Sonra banyonun kapısını kapattık. Odaya tekrar geldik üstümüzü değiştirmek için dolabı açtık elbiselerin mis gibi yumuşatıcı kokusunu duyduk.Giyindikten sonra sandalyeye oturduk.

Şimdi kelimeler aklınızda kaldı mı? Daha iyi mi oldu?

Metod İşe Yarar Mı ?

Yıllardır kahinlerin, bilim adamlarının ve ezbere dayalı meslek sahiplerinin kullandığı bu yöntem işe yararlık gösteriyor. Sebebi ise görsel hafızamızın diğerlerine karşın daha akılda kalıcı olmasıdır. Bu yüzden bu yöntem bir sürü teori ve hipotez tarafından desteklenmektedir.

Kelimeleri hafızamıza doğru kodladığımız da daha iyi hatırlayabiliriz.Bu yüzden bu metodun işimize çok yarayacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir