BilimGenelMakalelerTeknoloji

Bilim Kurgu Nedir?

Google News Abone Ol

Bilim Kurgu Ve Bilim Birbiri İle Bağlantılı Mı?

Daha önce “Bilim Nedir?” adlı yazımızda bilimi tanımlamaya ve anlamaya çalışmıştık. Öncelikle o yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Günümüzde bilim deyince akılın sınırlarını zorlayan ifadeler geliyor. Bunun böyle olmasının sebebi aslında bilimin hayal gücüne dayalı olarak gelişebilmesi, hayal gücünün ve merakın bir sonucu olmasıdır.

Kurgu; aslında olmayan şeylerin, akıl kullanılarak zihinde oluşturma yöntemidir. Burası kilit nokta aslında. Çünkü bilimin gelişmesi için gerekli olan hayal gücü kurgudan geliyor. İnsan “Acaba mı?” düşüncesi ile hayal ederek çalışmaları başlatmış oluyor  zaten bir bakıma.

Yakın veya uzak bir gelecekte, bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak hikaye oluşturma sanatıdır. Günümüzde ve yakın geçmişte bilim kurgu üzerine oldukça film çekilmiştir. 50’li yıllarda bu şekilde kurgulara, “Bilim Kurgu” denemek uygun görülmüştür.

Çağdaş bilim verilerine dayanarak oluşturulan kurgu ve gelecekle alakalı olarak bilinen bilim kurgu, özellikle son zamanlarda oldukça rağbet görmektedir. Bununla doğru orantılı olarak da bu alana yönelim oldukça artmaktadır. Ee, haliyle de bu durum bilim kurgunun ve dolayısıyla bilimin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Zamanında “Uzay Yolu” gibi bir çok filme konu olan kurgu, insanlar tarafından oldukça beğenilmiştir. Çünkü insan doğası genel olarak bilim ve teknolojinin sınırlarını keşfetmeye sempati ile bakmaktadır.

Az çok kitap okuyanlar onu tanır. Çünkü o günümüzde bilim kurgunun ilk öncüsü olarak sayılmaktadır. Evet, Jules Verne‘den bahsediyorum.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir