BilimGenelMakalelerTeknoloji

BGISEQ-500 Cihazı ve Çalışma Prensibi

Google News Abone Ol

BGI firmasının yeni nesil DNA dizileme hizmeti sunan cihazı, günümüz DNA teknolojisinin geldiği son nokta olan NGS’nin (Next next Generation Sequencing) popüler olmasına da katkı sağlıyor. Sanger gibi geçmiş teknolojinin yanı sıra bu yeni nesil teknolojiler, her geçen gün artan insan nüfusu ile önem kazanıyor.

BGISEQ-500 Nedir?

BGISEQ-500, BGI tarafından geliştirilen ve yıllardır klinik uygulamalarda kullanılan NGS cihazlarından yalnızca biridir. Daha önce de bir başka NGS cihazı olan illumina MiSeq Cihazı‘nı incelemiş ve notlarımızı sizlerle paylaşmıştık. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak o yazımızı da okuyabilirsiniz.

www.bilimvetekno.com/illumina-miseq-cihazi-nasil-calisir

BGISEQ-500 Nasıl Çalışır?

Kalıp olarak kullanılacak DNA önce izole edilir. Daha sonra parçalara ayrılarak bir veri oluşturulur. Oluşturulan bu veri DNA’ların başına ve sonuna adaptör dizileri bağlanır. Daha sonra DNA denatüre edilir. Denatüre haldeki DNA dairesel hale gelerek DNA Nano Balls (DNB) yani DNA nano toplar oluşturulur.

DNB‘ler Flowcell’e (akış hücresine) yüklenir. Akış hücresine yerleştirilen DNB’ler desen dizisi oluşturur. cPAS sekansı gerçekleştirilerek veriler cihaz tarafından kaydedilir. İşlem bittiğinde sekans verisi oluşmuş olur.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı