GenelMakalelerSağlık

Beslenmede Yeni Trend: Glutensiz Beslenme

Google News Abone Ol

Pek çoğumuzun duyduğu gluten, çölyak hastalığı ve  glutensiz beslenme nedir, ne işe yarar, kilo verdirir mi bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Glutensiz Beslenme Nedir?

Gluten buğdayda bulunan bir proteindir. Arpa, çavdar gibi buğday türevlerinde de bulunmaktadır. Bazı kişilerde glutene karşı hassasiyet bulunmaktadır. Gluten proteini bağırsaklarda tahribata neden olmaktadır ve bağırsak iç yüzeyini bozmaktadır. Bu kişilerde glutenli besinleri tükettikten sonra karın ağrısı, baş ağrısı, ishal, kabızlık, bulantı veya kusma gibi şikayetler gelişir. Bu kimselerde glutenin diyetten çıkarılması halinde şikayetler azalır. Kişi kendini daha iyi hissetmeye başlar. Gluten hassasiyeti veya çölyak hastalığı denilen bu hastalığın teşhis edilebilmesi için mutlaka endoskopi yapılmalıdır. Uzman doktorların teşhisiyle kişi glutensiz diyete başlayabilir. Bir doktora danışmadan kişilerin kendi kendilerine gluten hassasiyeti teşhisi koyup, glutensiz diyet uygulamaya başlamaları sakıncalıdır.

Glutensiz diyet kilo verdirir mi?

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz glutensiz beslenme trendine uymak sağlık açısından doğru değildir. Uzun süreli diyetlerde B grubu vitaminlerin eksiklikleri görülebilir. Bu da halsizlik ve yorgunluğa sebep olabilir. Ayrıca, glutenli besinlerin diyetten çıkarılması kabızlığa da neden olabilmektedir. Uzun süreli diyetlerde, böbrek fonksiyonları bozulmaktadır. Çalışmalar Sağlıklı bireylerde glutensiz diyetin kilo verme üzerinde kesin bir etkisinin olmadığını göstermektedir.

Sağlıklı Beslenme Önemli

Sağlıklı beslenme ve diyet konularında diyetisyeninize danışmadan diyet uygulamanız sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, gluten içeren besinlerden sonra bir sıkıntı hissediyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca sağlıklı beslenerek kilo vermeyi kolaylaştıran Akdeniz Diyeti yazımızı da okuyabilirsiniz. Bununla beraber altın değerinde kilo vermeyi kolaylaştıran 10 öneri yazımızı da okumanızda yarar var. Daha fazlası için takipte kalmaya devam edin.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir