GenelMakalelerSağlık

Bebeklerde Görülen Refleksler

Google News Abone Ol

Refleks; bebeğin dış dünyadan gelen tehlikelere karşı kendisini koruması için otomatik olarak verdiği tepkilerdir.  Bebeğinizin kendisini koruması için doğuştan gelen refleksler zamanla kaybolur ya da istemli hareketlerle bütünleşir. Refleksin olmaması, uzun sürmesi ya da kaybolması gereken zamanda kaybolmaması gelişimsel bir probleme işaret ediyor olabilir. Bu nedenle gelin bazı refleksleri biraz daha yakından inceleyelim.

Moro (Sıçrama) Refleksi

Bebek ani olarak sarsılırsa bu refleks görülür. Bebek kollarını hemen elleri ile birlikte açar ve kucaklama hareketi yaparak kollarını birbirlerine yaklaştırır. Yaklaşık 4.ayda kaybolması beklenir. 4. Aydan sonra refleksin görülmeye devam etmesi Minimal Beyin Disfonksiyonu’nun (Öğrenme Güçlüğü) ilk belirtileri olarak kabul edilmektedir.

Asimetrik Tonik Boyun Refleksi

Bebeğinizi sırtüstü yatırdığınızda yüzünü sağa ya da sola çevirecektir. Boynunu çevirdiği taraftaki kolunu ve bacağını ileri doğru uzatacaktır. Doğumdan sonraki ilk 6 haftada oldukça belirgindir, yaklaşık 3.-4. ayda kaybolması beklenmektedir. Omurilik hasarı görülen bebeklerde bu refleks görülmemektedir.

Arama Refleksi

Bebeğinizin yanağına dokunduğunuzda başını dokunduğunuz yanağına doğru çevirecektir ve meme arar. Bu refleks genelde 3. ayda kaybolmaktadır. Genellikle erken doğan bebeklerde bu refleks görülmez.

Emme Refleksi

Küçük parmağınızı bebeğinizin dudaklarına değdirdiğiniz zaman bebeğiniz hemen ağzını açacak ve emme hareketini yapmaya başlayacaktır. Doğumdan sonraki ilk 3-4 gün zayıf olan bu refleks ileride normale dönmesi beklenmektedir. Doğum travması geçirenlerde ve doğum sırasında anestezi alanlarda zayıf olabilir.

Kavrama Refleksi

Bebeğinizin el üstüne parmaklarınız ile dokunduğunuz zaman bebeğiniz elini açacak ve avuca konulan parmağı kavrayacaktır. Bu refleks 3. ayda kaybolur ve 4. ayda istemli yakalamaya dönüşür.

Plantar Refleksi

Kavrama refleksinin ayak ile olanıdır. Bebeğinizin ayak tabanına dokunduğunuzda ayak parmaklarını kapatacaktır.

Babinski Refleksi

Bebeğinizin ayak tabanının altını, ayak baş parmağından başlayarak topuğuna doğru tırnağınız ya da kalem ile çizdiğinizde, bebeğiniz ayak baş parmaklarını açacaktır.

Adımlama Refleksi

Bebeğinizi kol altlarından tutarak kaldırdığınızda, havada adım atmaya çalışacaktır. Bu refleksin yaklaşık 3.-4. haftada kendiliğinden kaybolması beklenir. Gelişimi geri olan bebeklerde görülmemektedir.

Yukarıda belirtilen reflekslerin bebeğinizde görülmemesi ya da kaybolması gereken zamanda kaybolmamış olması durumunda bebeğinizi bir uzmana götürmeniz doğru olacaktır.

Elif Pekpak

Merhaba,ben Elif. İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Çocuk Gelişimi 4.sınıf öğrencisiyim. Bebek ve çocuk sağlığı, çocuk edebiyatı, otizm, özel gereksinimli ve hastanede yatan çocuklar hakkında araştırmalar yapmakta ve gerekli test ve eğitimleri almaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir