BilimGenelMakaleler

Başarılı Bir Ergoterapist: A. Jean Ayres

Google News Abone Ol

Jean Ayres Kimdir?

Bir ergoterapist ve psikolog olan A. Jean Ayres, 1920’de Kaliforniya eyaletinin Visalia bölgesinde doğmuştur. Büyürken günlük yaşamdaki duyusal girdilerle ilgili zorluklar yaşamış ve bu durum onun yaşıtları gibi öğrenmesini olumsuz yönde etkilemiştir. Çocukluğundaki bu zorluklardan dolayı Ayres, kendisi gibi günlük yaşam becerilerinde zorluklar yaşayan bireyleri anlamak için bu alanda çalışmalar yapmaya karar vermiştir. Bu amaçla da Güney Kaliforniya üniversitesinde Ergoterapi alanında yüksek lisans ve eğitim psikolojisinde doktora yapmıştır.

Dr. Ayres daha sonra UCLA Beyin Araştırmaları Enstitüsünde postdoctoral çalışmalar yapmaya başlamıştır ve bu çalışmalarının sonucunda  duyu bütünleme teorisini burada geliştirmeye başlamıştır. Dr. Jean Ayres duyu bütünlemesiniduyuların aracılığıyla edinilen bilgilerin işlenip kullanıma hazır hale getirilmesi amacıyla organize edilmesi/düzenlenmesi” olarak tanımlar. Dr. Ayres çalışmaları doğrultusunda duyu bütünleme bozukluğu olan çocukların, dokunma ve hareket gibi duyusal bilgileri yorumlama ve işlemleme becerilerini etkileyen nörolojik bozukluklarının olduğunu bulmuştur. Ayrıca duyusal işlem problemlerinin sıklıkla motor ve akademik öğrenmedeki sorunlarla ilişkili olduğunu da gözlemlemiştir. Bu bulgulardan yola çıkarak Güney Kaliforniya Duyu Bütünleme Testi (SCSIT) ve daha sonra Duyu Bütünleme Ve Praksis Testi (SIPT)ni geliştirerek ergoterapistlerin çocuklardaki bu zorlukları tespit etmesine yardımcı olmuştur.

Ayrıca bunlara ek olarak duyu bütünleme müdahalesine temel oluşturan materyal ve teknikler de geliştirmiştir. Bu yeni terapi modeli çocuklardaki duyusal ve motor zorlukları tedavi eden ergoterapistlerin müdahale şeklini değiştirmiştir. Dr. Ayres çocukların günlük yaşamdaki fonksiyonelliklerini arttırmak için nöral değişiklikler yapmak gerektiğine ve bunun için ise terapide duyuların önemi üzerinde durulması gerektiğine, terapinin çocuk tarafından yönlendirilmesi ve oyun içermesi gerektiğine inanıyordu. Ayres; tipik gelişim gösteren çocuklar ile duyu bütünleme sorunları olan çocukları karşılaştıran bir dizi çalışmadan elde edilen bulgulara dayanarak, duyu bütünleme bozukluğu paternlerini tanımlamıştır.

Yıllar sonra Ayres‘in çalışmaları duyusal işlemleme, motor gelişim ve davranış arasındaki etkileşim konusundaki artmış farkındalığa temel oluşturmuştur. Dr. Ayres‘in teorisi ve terminolojisi ergoterapide köklü bir şekilde yerleşmiştir ve birçok profesyonel tarafından kullanılmaktadır. Birçok kitap yazan Ayres’in özellikle 1972’de yayınladığı “Duyu Bütünleme ve Öğrenme Bozuklukları” kitabı dünya çapında kullanılmıştır.

Dr. Ayres’in hayatı boyunca yaptığı öncü çalışmaları, duyu bütünleme problemleri yaşayan binlerce çocuk ve ailelerine bu problemlerle baş etmesi ve kurtulmaları yönünde yardımcı olmuştur.

Sema Araz

21 yaşındayım.Üsküdar Üniversitesi Ergoterapi bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.Kitap okumaktan,şiir yazmaktan ve araştırma yapmaktan çok hoşlanırım.

11 Yorum

  1. İyi günler bir araştırma ödevim var. Birçok konu hakkında sonuca vardım ama duyu bütünlemenin dayandığı nörobiyolojik temeller hakkında bir sonuca varamadım. Bir sürü makaleye göz attım ama bu başlığı net anlatan bir yazı bulamadım.

    1. Merhabalar, maalesef kaynak bulma konusunda birçok sıkıntı yaşıyoruz. Biraz göz attığımda size Sensory Perception: Mind and Matter isimli kitaba bir göz atmanızı öneririm. Bir de duyuların nörobiyolojik temelini aratıp daha çok sonuca ulaşabilir ve bulduğunuz sonuçları duyu bütünleme ile bağdaştırabileceğinizi umuyorum. Çalışmanızda başarılar dilerim…

      1. Duyu bütünleme ile Ayres duyu bütünleme arasında ikisinin de temel aldığı şeyler aynı değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir