BilimGenelMakaleler

Bağ Doku Hücreleri Nelerdir?

Google News Abone Ol

Bağ Doku

Bağ dokunun önemi oldukça büyüktür. Bunun sebebi mezenşimal kökenli dokuların arasını doldurmasıdır. Hücrelerin tutunması ve canlılığını koruması için, diğer hücreler ile iletişimde bulunabilecek kadar yakın ve birbirlerini rahatsız etmeyecek kadar uzak olmasını sağlayan yapıdır.

Enfeksiyona karşı koruma sağlayan, hücrelerin onarımını, farklılaşmasını (kök hücre) ve çoğalmasını sağlayan, hücrelerin tutunması için bir alan oluşturan bu doku türü, epitel dokunun hemen altında bulunmaktadır. Birçok hücre çeşidinden oluşmaktadır.

Bağ Doku Hücreleri

8 adet bağ doku hücresi bulunmaktadır. Bu hücreleri maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Mezenkim Hücreleri
  2. Retikulum Hücreleri
  3. Fibroblastlar
  4. Makrofajlar (Histiyosit)
  5. Yağ Hücreleri (Lipositler)
  6. Plazma Hücreleri (Plazmasitler)
  7. Mast Hücreleri (Mastositler)
  8. Pigment Hücreleri (Melanositler)

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir