Bilim Ve Tekno

Zayıflarken Kuru Meyve Yemeli Miyiz?

Zayıflarken Kuru Meyve Yemeli Miyiz?

Zayıflarken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Var

Kış aylarının gelmesiyle birlikte akşam çayın yanında yediğimiz atıştırmalıkların da sayısı artıyor. Bunlardan birisi de kuru meyveler. Gerçekten sağlıklı mı? Ne kadar yemeliyiz? Yoksa çok kalorili olduğu için kaçınmalı mıyız? zayıflama diyetlerinde tüketmemeli miyiz?

Zayıflarken Nelere Dikkat Edilmeli

Pek çok kişi bir oturuşta 5-6 adet kayısıyı zorla yerken, 1 kilo kurutulmuş kayısıyı rahatlıkla yiyebilir. Bunun nedeni ise şu şekilde, meyveler kurudukları zaman su kaybederler ve hacimce küçülürler. Fakat enerji değerleri yani kalorileri aynı kalır. Yani kurutulmuş meyveler, taze meyvelere göre hacimce küçük fakat kalori miktarı olarak aynı enerjiyi içerirler.

Kurutulan meyvelerin antioksidan içerikleri artar, bu da kanserle savaşan bileşiklerin vücudumuzda çoğalması anlamına gelir. aynı zamanda hacimce küçüldüğünden dolayı demir ve kalsiyum oranları da artar. Yani kuru meyveler aslında küçük bir sağlık deposu. Fakat her besin gibi kuru meyvelerden de ihtiyacımızdan fazla yediğimizde fazlası yağa dönüşmekte ve vücudumuzda depolanmakta. Bu nedenle zayıflamak isteyen bireyler tarafından  porsiyonlarına uygun olarak tüketilebilir. Hatta tatlı isteğini bastırmak için sade kahveyle birlikte güzel bir alternatif oluşturabilir. Kilo almak isteyen bireyler tarafındansa sıklıkla tercih edilmesi kilo almayı kolaylaştıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ