Bilim Ve Tekno

Yüz Tanıma Teknolojisi Tehdit Mi?

Yüz Tanıma Teknolojisi Tehdit Mi?

Yüz Tanıma Teknolojisi

Günümüzdeki gelişmekte olan teknoloji ile yeni bir teknoloji ortaya çıktı ”Yüz Tanıma Teknolojisi”. İngiltere’de bazı metro istasyonlarında bu teknoloji denenmeye başladı.

Bu teknolojinin asıl amacı, geçişlerde durup bilet satın almadan, kapılarda bekleyip uzun kuyruk oluşturmadan yolculuk yapmak. Bu teknoloji gözle görünmeyen yüz tanıma sistemi ve X-RAY özellikli cisim algılama sistemi ile çalışıyor.

Bazı araştırmacıların düşüncesine göre,bu teknoloji güvenilebilir olduğunu bazı araştırmacılara göre ise bu teknolojiyle beraber kredi kartı şifreleri, kimlik bilgilerinin kötü kişilerin eline geçmesiyle beraber mahremiyetin yok olduğunu söylüyor.

Olumlu Tarafları

Yüz tanıma teknolojisi birçok cihazda,güvenlik kilitlerinde ve eğlence amaçlı programlarda kullanıyor.
Avustralya’daki havaalanlarında bu teknolojinin pasaportların yerine kullanılabileceği söyleniyor, ayrıca bu teknolojinin tren ve metro istasyonlarında kullanılması isteniyor.
Bu teknoloji ile birlikte aileler kayıp çocuklarını ve yakınlarını daha kolay bir şekilde bulabiliyor. Yüz tanıma teknolojisi ile aile bireylerinin yüz benzerliğinden ve kimlik tanıma özelliğinden kişinin özelliklerinden kayıp yakınlarını ve çocuklarını bulabilmesi kolaylaşıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ