GenelHaberTeknoloji

Yüz Tanıma Teknolojisi Tehdit Mi?

Google News Abone Ol

Yüz Tanıma Teknolojisi

Günümüzdeki gelişmekte olan teknoloji ile yeni bir teknoloji ortaya çıktı ”Yüz Tanıma Teknolojisi”. İngiltere’de bazı metro istasyonlarında bu teknoloji denenmeye başladı.

Bu teknolojinin asıl amacı, geçişlerde durup bilet satın almadan, kapılarda bekleyip uzun kuyruk oluşturmadan yolculuk yapmak. Bu teknoloji gözle görünmeyen yüz tanıma sistemi ve X-RAY özellikli cisim algılama sistemi ile çalışıyor.

Bazı araştırmacıların düşüncesine göre,bu teknoloji güvenilebilir olduğunu bazı araştırmacılara göre ise bu teknolojiyle beraber kredi kartı şifreleri, kimlik bilgilerinin kötü kişilerin eline geçmesiyle beraber mahremiyetin yok olduğunu söylüyor.

Olumlu Tarafları

Yüz tanıma teknolojisi birçok cihazda,güvenlik kilitlerinde ve eğlence amaçlı programlarda kullanıyor.
Avustralya’daki havaalanlarında bu teknolojinin pasaportların yerine kullanılabileceği söyleniyor, ayrıca bu teknolojinin tren ve metro istasyonlarında kullanılması isteniyor.
Bu teknoloji ile birlikte aileler kayıp çocuklarını ve yakınlarını daha kolay bir şekilde bulabiliyor. Yüz tanıma teknolojisi ile aile bireylerinin yüz benzerliğinden ve kimlik tanıma özelliğinden kişinin özelliklerinden kayıp yakınlarını ve çocuklarını bulabilmesi kolaylaşıyor.

Sergen Kartal

Bodrum/Yalıkavak da yaşıyorum. 30/07/2003 doğumluyum. İlgi alanlarım bilgisayar,teknoloji ve program. Lise 1 öğrencisiyim. Hayalim bilgisayar programcılık ve yazılım. Teknoloji ile ilgili olduğum için bu dalın benim hoşuma gideceğini düşünüyorum.

Bir Yorum

  1. Bu güne kadar, onlarca yüz tanıma terminalinin kurulumunu yaptım. Her sistem kurulumunun, o işletme için büyük avantajları yer alıyor. Yüz tanımanın negatif yönü ya da yönleri var mıdır? Tartışılır. Kanaatimce yok gibi görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı