BilimGenelMakalelerSağlık

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu Nedir?

Google News Abone Ol

İnsanların gıdalarla aldığı enerji gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu artan enerjinin büyük bir bölümü karbonhidratlarla karşılanırken bununda yüksek bir oranı şekerli içeceklerden gelmektedir. Şekerli içeceklerde oldukça fazla kullanılan fruktoz ise yüksek fruktozlu mısır şurubu yada sükroz şeklinde kullanımı gün geçtikçe artış göstermektedir.

Fruktoz, meyvelerin çoğunda bulunan hatta diğer ismi meyve şekeri olan doğal şekerlerden bir tanesidir. Fruktoz, izomerleri olan glikoz ve laktoza göre daha tatlı bir şeker olup genelde şekerli besin yapımında ve içecek sektöründe kullanılmaktadır. Fruktoz kaynağı en çok şekerli- tatlandırılmış içeceklerde olmakla beraber tahıl ürünleri ve meyve sularının bunu takip ettiği görülmüştür.

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

Yüksek fruktozlu mısır şurubu, mısır nişastasından enzimatik hidrolizi ile üretilen, sükroza alternatif olan bir tatlandırıcıdır ve tüketiminde hızlı bir artış görülmektedir. Bu artışın sebepleri, daha tatlı tat vermesi, renk ve tadı geliştirme, nemlendirme özelliğinde olması, donma noktasına düşebilmesi, pek çok ürünle kolayca karışabilmesi, glikoz gibi doyma ve tokluk hissi oluşturmaması(daha çok tüketimin olmasını sağlar), raf ömrünün uzun maliyetin düşük olması gibi özelliklerindendir.

Yüksek fruktozlu mısır şuruplarının kullanımdaki avantajlarının sayesinde yaygın kullanıma sahiptir. Ancak son dönemlerde dünyadaki sağlık sorunlarının çoğunun temelinde yatan sebebin yüksek früktoz tüketimine bağlı olduğu söylenmektedir. Yapılan çalışmalarda yüksek fruktozlu besinlerin hareketsizlik ve tüketim fazlalığı ile birlikte, kronik hastalıkların gelişiminde önemli derecede etkin olduğu görülmüştür. Çalışmaların sonucunda früktozun güvenli ve bilinçli alınımı güvenilir olmakla beraber fazla alınımı olumsuz metabolik etkilere sebebiyet vereceğini göstermiştir.

Son zamanlarda yüksek fruktozlu mısır şuruplarının kanserin oluşumunda etki göstermesiyle alakalı çalışmalar yapılmıştır. Früktozun tek başına kansere sebep olmasının mümkün olmadığı görülmüştür. Ancak yapılan çalışmalarda fruktozlu mısır şuruplarının fazla kullanımı kanserin olma olasılığını artırdığı gözlemlenmiştir. Yüksek früktozlu mısır şurubu içeren şekerlerin alınımı pankreas kanseri riskini artırdığı gözlemleniştir.

Yapılan çalışmalar ve früktozun kanser riskini artırıcı etki göstermesi sonucuna varılmasıyla birçok ülkede içecek üretiminde früktoz miktarında kısıtlamalar getirilmiştir. Yüksek früktoz alımı, insülin direncini artırıcı etki göstermekte, birçok hastalığı da tetiklemektedir. Bunun için gıda sektöründe früktoz tüketimi kontrol altında tutulmalı ve riskli gruplarda früktoz alınımı sınırlandırılmalıdır.

Şule Esen

'En büyük savaş cahilliğe karşı yapılandır.'

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir