Bilim Ve Tekno

Yerli Oyun “NUSRAT” Rekora Koşuyor

Yerli Oyun “NUSRAT” Rekora Koşuyor

Yerli Mobil Oyun Nusrat

Çanakkale Savaşları‘nın 100. yılında, Çanakkale ruhunun gençlere dijital mecralardan da ulaştırılması amacıyla, “NUSRAT” adıyla geliştirilen mobil oyun, şimdiye kadar 1 milyon kullanıcıyı aştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Proje Yöneticisi Emre Alıç, yapmış olduğu açıklamada, 3 Boyutlu Çanakkale Mobil Savaş Oyunu Projesinin ‘NUSRAT’ın Gençlik ve Spor Bakanlığınca Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında Çanakkale ruhunu teknoloji aracılığı ile dijital oyun dünyasına sokarak, oyunculara Çanakkale Savaşı hissini tattırmayı amaçladıklarına değindi.

NUSRAT ismindeki mobil savaş oyununun ismini Çanakkale Savaşının kaderini değiştiren Nusrat Mayın Gemisi’nden aldığını ifade eden Alıç, yaptığı açıklamada, Nusrat Mayın Gemisi, elinde kalan son 26 mayını boğaza döşeyerek düşman donanmalarında büyük kayıplar olmasını sağlamıştır. Mobil oyunun ilk bölümünde de bu tarihi görev oyuna yansıtılmış sınırlı sürede düşman gemilerine yakalanmadan mayınların döşenmesi beklenmektedir. Oyunun diğer bölümlerinde de tarih bilgileri doğrultusunda sırasıyla 18 Mart Deniz Muharebesi, Tekke Koyu Çıkarması, Kirte Köyü Muharebesi, Arıburnu Çıkarması ve Conk Bayırı mücadeleleri oyuna yansıtıldı.” ifadelerini kullandı.

Alıç, “Uygulama marketlerinde, sosyal medyada ve maillerle gelen 30 binden fazla geri bildirim de bir ilk olan bu milli oyunun ne kadar çok sevildiğini göstermektedir.” ifadesini kullanırken bir taraftan da, 2. oyunun yani Nusrat 2’nin geleceğini de söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ