GenelMakalelerTeknoloji

Yenilenebilir Enerji: Elektrik Üreten Çatı

Google News Abone Ol

Tesla’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Güneş Paneli Çatıları (Solar Roof Tiles), Los Angeles’da Universal stüdyolarında, Elon Musk tarafından bir tanıtım etkinliğinde tanıtıldı. Çatıyla birlikte çatının enerjisini depolanacağı evin pil üniteleri Powerwall da medyaya sunuldu. Elon Musk hakkında bilgi edinmek için de ayrıca “Elon Musk Kimdir?” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yenilenebilir Enerji: Elektrik Üreten Çatı

Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla, güneş çatılarının dolu da dahil olmak üzere her türlü hava şartlarına karşı dayanıklı, herhangi bir asfalttan 3 kat daha uzun ömürlü olduğunu ifade etti. Tesla, Solar Roof’un tanıtımında Solar Roof kiremitlerinin normal kiremitlere göre ne kadar dayanıklı olduğunu göstermek için klasik kiremit çeşitlerinin ve kendi kiremitlerinin üzerine aynı ağırlığı bıraktı. Ağırlık diğer kiremitleri paramparça ederken Tesla’nın cam kiremidi Solar Roof sadece çatladı.

Paneller kuvartzdan üretilen kırılmaz camdan oluşuyor ve bu sayede eskimemesi ve neredeyse sonsuz bir ömrü olması bekleniyor. Aynı zamanda bu madde sayesinde sıradan bir çatıya göre daha dayanıklı olmasıyla beraber daha iyi bir yalıtkanlık değeri sağlıyor. Üstelik farklı renk ve şekil seçenekleri ile çeşitlilik sunuyor.

Ayrıca Solar Roof kiremitlerinin maliyeti de diğer güneş enerji panellerine kıyasla daha düşük olacak. Firma, bu güneş paneli çatıları ile  ilgili m2 başına kesin bir fiyat vermedi.  Ancak Elon Musk, “%100 isabetli bir rakam veremem ancak bir çatıyı güneş enerjisi kremitleri ile kaplamanın, normal bir çatı kaplamasından daha ucuza geleceğini söyleyebilirim.” açıklamasında bulundu.

Çatılar Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretecek

Tamamen güneş enerjili yaşama geçmek isteyenler bugüne kadar güneş panellerini başka şirketten satın alıp Powerwall pilleri Tesla’dan alabiliyordu. Artık hepsini Tesla’dan almak mümkün. Aynı zamanda firmanın güneş panellerini direkt kendisinin kuracağını ve aracı firmalarla çalışmayacağını duyurdu. Bununla Türkiye’ye bu Tesla güneş panelleri kolay kolay getirilemecek gibi duruyor.

Solar Roof’un tanıtımında Musk konuşmasını, “Evinizde bir güneş çatısına, bir Powerwall’a ve bir de elektrikli arabaya sahipseniz tüm enerji sorununuzu çözebilirsiniz.” sözleri ile bitiriyor.

Tesla’nın bu geliştirdiği teknoloji ile gelecekte her ev doğaya zararı olmadan, kendi enerjisini kendi üretebilecek. Solar Roof kiremitlerinin yaygınlaşması yeşil enerjiye geçiş devri için büyük adımlardan biri olacak.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir