GenelHaberMobilTeknoloji

Yeni Sosyal Uygulama: Cabana

Google News Abone Ol

Bir çeşit Tumblr uygulaması olan Cabana, Tumblr’dan bağımsız olarak farklı bir yapıya sahip. Yeni bir sosyal uygulama sayılan Cabana, Tumblr tarafından geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Söylenene göre bu mobil uygulama ilk olarak IOS platformuna daha sonra da Android platformu için Google Play Store‘da yerini alacak. İlginç olan şey ise bu yeni uygulamanın diğer sosyal medya uygulamaları ile oldukça farklı yönlerinin olması…

Cabana Rakiplerinden Farklı

Cabana diğer rakiplerine göre oldukça farklı özelliklere sahip. Aynı anda 5 arkadaşınızla aynı videoyu izleyebilmeniz bunlardan yalnızca bir tanesi. Tumblr’ın CEO’su, arkadaşlar ile birlikte bir video izlemenin, videonun sadece linkini göndermekten çok daha iyi bir deneyim olduğunu belirtti. Uygulama, Tumblr‘ın videolu versiyonunu andırıyor. Yani Tumblr içerisinde yazı paylaşmanın dışında, Cabana içerisinde birlikte video izlemenin aynı mantıkta olduğunu söylersek hiç de abartmış olmayız.

Geçtiğimiz yıllarda oldukça maddi kayıp sağlayan Tumblr için bu uygulama oldukça yenilikçi bir adım olacağa benziyor. Rakipleri her ne kadar dev firmalar olsa da Cabana bu sektörde oldukça ses getireceğe benziyor. Geçenlerde yapılan bir habere göre, toplamda 6 kişi olarak bir videoyu izlemenin yanı sıra aynı zamanda uygulama dolaylı şekilde bir video konferans uygulamasına da dönüşmüş oluyor. Bu da bir şey izlemeden görüşme yapmanın mümkün olduğu anlamına geliyor.  Bakalım Tumblr bu yeni uygulama ile umduğunu bulabilecek mi?

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Tumblr sistemini çok daha kullanışlı hale getirecek bir uygulamaya benziyor, detaylı bilgi aktardığınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir