GenelHaberTeknoloji

Yeni Nesil Robot “Cassie”

Google News Abone Ol

Günümüzde Yapay Zeka

Günümüzde yapay zeka oldukça gelişti ve bununla orantılı bir şekilde robot üretimi ile ilgili çalışmalar da hız kazandı. Ancak günümüzdeki robotlar insan gibi yürüme aşamasında belli başlı sorunlar yaşıyor. İnsanların denge mekanizması iç kulakta yer alan sıvıdır. Ancak robotlarda bu iş biraz daha karmaşıktır. Amma velakin, robotların gelişimi ile birlikte bu sorun da yavaş yavaş çözülmeye başladı.

Cassie” adı verilen yeni nesil robot yürüme kısmını oldukça iyi bir şekilde başarmış gibi görünüyor. Şuandaki görünüşü modern insandan oldukça farklı gibi olsan da geleceğin robotları arasında gösterilecek bir yere sahip.

Çevikliği ile ön plana çıkan Cassie, hem cinslerinin birçok konuda ilerisinde gibi görünüyor. Oregon Eyalet Üniversitesi‘nden teknolojiye dayalı Çeviklik Robotiği‘nden yeni robot Cassie ile tanışın. 

Yardım almadan yürüyebilen ve robotlar arasında çeviklik konusu dile geldiğinde parmakla gösterilen Cassie’nin, tıbbi yardım ve kurtarma görevleri için yeniden tasarlanacağı tahmin ediliyor.

İşte Robot Cassie’nin Videosu

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir