GenelHaberTeknoloji

Yeni İcat: Nükleer Füzyon Reaktörü

Google News Abone Ol

Nükleer Füzyon Reaktörü

ABD’li bilim insanları, Güneş’in içinden bile sıcak bir plazmayı basınç altında tutma konusunda adeta tarih yazdı. MIT’deki manyetik nükleer füzyon cihazında kırılan dünya rekoru, temiz ve sonsuz enerji yolunda tarihi değiştirebilecek oldukça önemli bir yol kat etmiş olabilir.

Science Daily’de yayınlanan verilere göre Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) Plazma Bilimi ve Füzyon Merkezi’de yapılan deney, 30 Eylül gecesi 21:25’te tamamlandı. Plazma halindeki madde, simit şeklindeki “tokamak” tipi Alcator C-Mod isimli nükleer füzyon reaktöründe yüksek manyetizma alanlarından geçirilerek ısıtıldı. Plazmanın sıcaklığı Güneş’in iç sıcaklığını aştı. Tarihte ilk kez 2 atmosfer basıncı seviyesi aşılabildi. Daha önceki rekor 2005 yılında yine aynı cihazda 1.77 atmosfer basıncı ile kırılmıştı.

Alcator C-Mod, dünyada kompakt bir boyutta faaliyette olan tek yüksek manyetik alan füzyon reaktörüdür. Rusça’da “toroidal hazne” anlamına gelen “tokamak” 1960’lardan beri üretilen deneysel bir reaktör tipidir. Güneş’e de gücünü veren nükleer füzyon sayesinde sonsuz miktarda temiz enerjigüvenli şekilde üretilebileceği düşünülüyor.

füzyon reaktörü

Çalışma Mekanizması Nasıldır?

Fizik Akademisi’ne göre tokamakların temel bileşenleri ve fonksiyonları şunlar;

– Plazma vakumlanmış bir boruda tutulur. Plazma, küçük bir miktar gazın boruya salınması ve bu gazın içinden bir akım geçirilerek ısıtılmasıyla oluşturulur.

– Sıcak plazma , kendisini duvarlardan uzak tutan bir manyetik alan içerisinde muhafaza edilir. Toroidal ve poloidal bobinlerden oluşan iki manyetik bobin seti, hem dikey hem de yatay yönlerde manyetik alan oluşturarak, plazmayı bir manyetik kafes gibi muhafaza eder.

– Plazma akımını ve manyetik alanları oluşturmak için büyük güç kaynakları kullanılır. füzyon reaktörü gif

Plazma akımı bir transformatör tarafından oluşturulur. Bu transformatörde merkez manyetik halka birincil sarmal ve plazma ikincil sarmal olarak kullanılır. Isı plazma akımı tarafından sağlanır ve füzyonun oluşması için gereken 33.33 milyon santigrat derece elde edilene kadar ısı sağlanır.

– Nötr ışın enjeksiyonu sayesinde plazmada ek bir ısı oluşturulur. Bu işlemde, nötr hidrojen atomları yüksek hızlarda plazmaya enjekte edilir ve bunlar iyonize edildikten sonra manyetik alan tarafından tuzaklanır. Atomlar yavaşladıklarında, enerjilerini plazmaya transfer ederek ısı oluştururlar.

– Radyo frekansı yardımıyla ayrıca ek bir ısı oluşturulur.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı