BilimGenelHaber

“Yarı Sentetik” Organizma Geliştirildi

Google News Abone Ol

Bilimsel Araştırmalar Sonuç Verdi

Bilim insanları, organik DNA‘nın genetik kodunu genişleterek dünyada ilk kez olmak üzere, yarı-sentetik bir organizma geliştirmeyi başardı. Merkezi ABD’de bulunan Scripps Araştırma Enstitüsünden (TSRI) bilim adamları, E. coli bakterisinin dört basamaklı olan basit genetik koduna iki basamak ilave ederek yapılan deneyde, bakterinin bölünerek çoğaldığında ilave kodu taşımayı sürdürebilen “yarı sentetik” bir organik form ürettiğini gözlemledi.

Deneyde canlı bir organizmaya aktarılmak üzere X ve Y adını verdikleri ayrı moleküllerden bir DNA çifti sentezleyen araştırmacılar, daha sonra bu DNA çiftiniorganik DNA‘ya aktarmayı denedi.

CRISPR Kullanıldı

Deneyde yeni organizmanın ilave kodu taşıyamadığı ve taşıması halinde de hastalandığı görüldü. Bunun üzerine organik materyalin DNA kodu, CRISPR olarak bilinen gen kurgulama yazılımı yardımı ile yeniden biçimlendirildi ve ilave kodun yabancı olarak algılaması önlendi. Sonuç olarak ise, yeni üretilen sentetik organizmanın bölünme sonrasında ve ömrü boyunca ilave kodu genetik bileşiminde taşımaya devam ettiği görüldü. Daha fazla bilgi edinmek için “CRISPR Tekniği” hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Geliştirilen yarı-sentetik organizmanın şimdiye kadar ki “yaşama en yakıngenetik sentez olduğunu belirten araştırmanın lideri Profesör Floyd Romesberg, “Artık hayatın ışığını yakalayıp sürdürebiliyoruz. Bu, tüm yaşam formlarının yönlendirmeye açık olduğu, yapay yaşam formlarının yaratılabileceği anlamına geliyor.” dedi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir