BilimGenelHaber

“Yarı Sentetik” Organizma Geliştirildi

Bilimsel Araştırmalar Sonuç Verdi

Bilim insanları, organik DNA‘nın genetik kodunu genişleterek dünyada ilk kez olmak üzere, yarı-sentetik bir organizma geliştirmeyi başardı. Merkezi ABD’de bulunan Scripps Araştırma Enstitüsünden (TSRI) bilim adamları, E. coli bakterisinin dört basamaklı olan basit genetik koduna iki basamak ilave ederek yapılan deneyde, bakterinin bölünerek çoğaldığında ilave kodu taşımayı sürdürebilen “yarı sentetik” bir organik form ürettiğini gözlemledi.

Deneyde canlı bir organizmaya aktarılmak üzere X ve Y adını verdikleri ayrı moleküllerden bir DNA çifti sentezleyen araştırmacılar, daha sonra bu DNA çiftiniorganik DNA‘ya aktarmayı denedi.

CRISPR Kullanıldı

Deneyde yeni organizmanın ilave kodu taşıyamadığı ve taşıması halinde de hastalandığı görüldü. Bunun üzerine organik materyalin DNA kodu, CRISPR olarak bilinen gen kurgulama yazılımı yardımı ile yeniden biçimlendirildi ve ilave kodun yabancı olarak algılaması önlendi. Sonuç olarak ise, yeni üretilen sentetik organizmanın bölünme sonrasında ve ömrü boyunca ilave kodu genetik bileşiminde taşımaya devam ettiği görüldü. Daha fazla bilgi edinmek için “CRISPR Tekniği” hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Geliştirilen yarı-sentetik organizmanın şimdiye kadar ki “yaşama en yakıngenetik sentez olduğunu belirten araştırmanın lideri Profesör Floyd Romesberg, “Artık hayatın ışığını yakalayıp sürdürebiliyoruz. Bu, tüm yaşam formlarının yönlendirmeye açık olduğu, yapay yaşam formlarının yaratılabileceği anlamına geliyor.” dedi.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı