Bilim Ve Tekno

Türk Mühendislerden Yerli Sonar Sistemi

Türk Mühendislerden Yerli Sonar Sistemi

Milli Savunma Bakanlığı, ilk yerli ve milli sonar sisteminin üretildiğini açıkladı. Su altındaki denizaltı, mayın, torpido gibi hedefleri tespit edebilen yerli sonar, MİLGEM gemilerinde kullanılacağı söyleniliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın su üstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif ve karakol görevlerini yerine getirmek için milli olarak üretilen ve geliştirilen MİLGEM gemilerinin en kritik alt sistemlerinden birini Sonar Sistemi oluşturmuş oluyor.

Su üstü gemilerinde bulunan ve su altı hedeflerinin tespit ve takibi için halihazırda kullanılan sonar sistemleri, muhtemel bir savaş sırasında gemiler için en önemli tehditlerinden olan denizaltı, mayın ve torpidolara karşı savunma harbinin temel bileşeni oluyor.

Sonar MİLGEM Gemilerinde Kullanılacak

Karinaya Monteli Sonar Sistemi“, Korvet ve Fırkateyn gibi su üstü gemilerinin karinalarına monte edilen, Denizaltı Savunma Harbi ve Mayın Sakınma görevlerini yerine getiren düşük ve orta frekanslarda aktif ve pasif olarak çalışan bir sonar sistemidir. (Sualtı hedeflerini tespit ve takip etmektedir.) Meteksan Savunma tarafından sanayileştirilen bu milli sonar sistemi MILGEM gemilerinde kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ