GenelHaberTeknoloji

Türk Mühendislerden Yerli Sonar Sistemi

Google News Abone Ol

Milli Savunma Bakanlığı, ilk yerli ve milli sonar sisteminin üretildiğini açıkladı. Su altındaki denizaltı, mayın, torpido gibi hedefleri tespit edebilen yerli sonar, MİLGEM gemilerinde kullanılacağı söyleniliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın su üstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif ve karakol görevlerini yerine getirmek için milli olarak üretilen ve geliştirilen MİLGEM gemilerinin en kritik alt sistemlerinden birini Sonar Sistemi oluşturmuş oluyor.

Su üstü gemilerinde bulunan ve su altı hedeflerinin tespit ve takibi için halihazırda kullanılan sonar sistemleri, muhtemel bir savaş sırasında gemiler için en önemli tehditlerinden olan denizaltı, mayın ve torpidolara karşı savunma harbinin temel bileşeni oluyor.

Sonar MİLGEM Gemilerinde Kullanılacak

Karinaya Monteli Sonar Sistemi“, Korvet ve Fırkateyn gibi su üstü gemilerinin karinalarına monte edilen, Denizaltı Savunma Harbi ve Mayın Sakınma görevlerini yerine getiren düşük ve orta frekanslarda aktif ve pasif olarak çalışan bir sonar sistemidir. (Sualtı hedeflerini tespit ve takip etmektedir.) Meteksan Savunma tarafından sanayileştirilen bu milli sonar sistemi MILGEM gemilerinde kullanılmaktadır.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir