Bilim Ve Tekno

Türk Bilim İnsanları Karanlığa Işık Tutacak

Türk Bilim İnsanları Karanlığa Işık Tutacak

Türk Bilim İnsanları Başardı

Avrupa Araştırma Konseyi tarafından, Anadolu’da ilk yaşayan 500 bin insan DNA‘sı araştırılması amacı ile ODTÜ’ye 2.5 milyon avro bütçe verdi.

Neolitik dönemde Anadolu’da yaşamış bin 500 insana ait DNA’ların incelenmesi ve bu DNA’ların tüm ayrıntıları ile araştırılması için 2,5 milyon avroluk bütçe ayırdı.

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Somel, AA habere yaptığı açıklamada, Neolitik dönemi (yaklaşık M.Ö 10.000-7000) araştıracakları “Neogene” isimli projelerinde, arkeolog, biyolog ve antropologlar ile çalışacaklarını bildirdi.

Somel, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Neolitik döneme ışık tutacak araştırmada, 20 Neolitik Anadolu yerleşiminden yaklaşık bin 500 insana ait örnek, genetik içeriklerine göre DNA dizileme yöntemiyle taranacak. Bu şekilde, insan DNA’sı içeren ve içermeyen örnekler belirlenecek ve en fazla umut vaadeden 350 birey derinlemesine analiz edilecek. Analiz edilecek bu örnekler, bu coğrafyanın bugüne kadar bilinen en kapsamlı antik DNA çalışması olacak. Anadolu Neolitik yerleşimlerinde bina içi gömü geleneği çok yaygın. Aynı binada gömülmüş bireylerin genetik akraba olup olmadıklarının belirlenmesi, dönemin sosyal yapısına ışık tutacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ