GenelMakalelerSağlık

Trizomi Nedir?

Google News Abone Ol

Trizomi olarak bilinen ve en yaygın türü Down Sendromu olan hastalık, günümüzün kromozoma bağlık genetik hastalıklarından biridir. Genetik şifrenin saklandığı kromozomlar, insanlarda 23 çift olarak bulunur.Bazı durumlar da bir anormallik meydana gelerek 23 çiftin biri 3 kromozom taşır.Bu durum trizomi olarak adlandırılır.

Trizomi Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Bu anormallikler farklı kromozomlar da meydana gelir ve kromozumun kaçıncı sırada olduğuna göre isimlendirilir. Örneğin Down sendromu olarak bilinen hastalık 21. kromozomun üçlenmesi ile meydana gelir ve Trizomi 21 olarak adlandırılır. En çok bilinen diğer durumlar  Trizomi 13 (Patau sendromu)  ve Trizomi 18 (Edwads sendromu)‘dur. Nadir de olsa Trizomi 8, Trizomi 9, Trizomi 12 gibi türler ile de karşımıza çıkabilir.

Nedeni tam olarak bilinmese de tanısı anne karnından başlar. Ultrasonik muayenelerle sorun tespit edilebilir. Fakat bazı durumlarda problem gözden kaçabilir. Bu yüzden en garanti yol amniyonik sıvıdan örnek alınarak yapılan genetik testidir.

Trizomi genetik bir hastalık olduğundan dolayı tedavisi yoktur. Fakat birkaç küçük önlem ile önüne geçilebilir. Örneğin anne adayının yaşı çok önemlidir; yaş ilerledikçe trizomi görülme olasılığı artar. Diğer bir önlem ise; gebe kalmadan önce yapılan genetik tanı testleridir. Bu testlerin yapılması ile hem trizomi hem de diğer genetik hastalıkların önüne geçilebilir.

Cansel Yıldırım

Bilim ve Teknoloji dünyasının ışığı ile aydınlanan çağımızda daha fazla merak edip daha fazla araştırıp ve daha fazla üretme dileği ile...

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir