BilimGenelMakalelerSağlık

Tombul Parmak Sendromu Nedir?

Google News Abone Ol

Tombul Parmak Sendromu Nedir?

Hawai’de geçtiğimiz günlerde bir tehdit altındaydı. Orada yaşayan insanlar cep telefonuna “Hawaii balistik füze saldırısı tehdidi altında. Acilen korunaklı bir yer bulun. Bu bir tatbikat değildir” diye bir mesaj aldılar.Ve herkes sığınak bulmak için koşuşturmaya başladı ve bu panik havası tam 38 dakika sürdü. Daha sonradan anlaşıldığına göre yanlış bir ihbardı. Kore en son nükleer füze denemesinde menzilini çok fazla artırmıştı ve bu menzil alanına Hawai çok yakın konumdaydı. Ancak Kore füze fırlatmamıştı. Ve bunun suçlusu sadece panik butonuna basan bir insandı. Klavyelerdeki tuşlar normal bir insanın eline göre dizayn edildiğinden dolayı tombul parmakları olan insanlar yanlış bir tuşa kolaylıkla basabiliyorlar. Buna bilim insanlarınca ‘fat finger‘ yani tombul parmak sendromu olarak koydu.

Geçtiğimiz günlerde piyasa yine çok hareketliydi. Bu hareketli günleri borsa gündemi sürekli yaşamakta. Sebebi ise tombul parmak sendromu… Hesap makinelerine dikkat ederseniz 0 ve 000 birbirine yakın iki tuş. Tombul bir parmağı olan insanlar kolaylıkla hata yapabiliyorlar. Ve borsa daha yaklaşık 20 gün önce bir panik havasındaydı.

2010 yılında Procter&Gamble şirketleri bu olaydan olumsuz etkilendi ve hisselerini yüzde 37 oranında kaybetti.  Accenture bu şirkette bu olaydan nasibini aldı ve hisselerinde büyük bir düşüş yaşadı, hisseleri 10 dolardan sadece 1 dolara eridi. Ve bunun sebebi sadece tombul parmak sendromu, aslında dizayn konusunda farklı bir takım projeler geliştirsek önlenebilecek bir durum olarak bulunmakta ancak bununla ilgili bir önlem alınıp alınmadığı hakkında bir biligimiz yok. Ancak 14 Ocak 2018 yılında yani yakın bir tarihte ABD’nin başına gelen olayda( Hawai füze saldırı alarmı) bu konun üzerine düşünülmediğini açıkça göstermiş bulunmakta.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı