BilimGenelMakalelerSağlık

Tırnaklar Gizli Hastalığın Habercisi Mi?

Google News Abone Ol

Tırnaklar vücut sağlığımızın habercisidir. Vücudumuza bakarak bir çok hastalığın belirtilerini görebiliriz. Böylelikle kendi gözlemlerimizle teşhis koyabiliriz. Gelin birlikte tırnaklarımızı inceleyerek hastalıklarımız var mı bir bakalım.

Tırnaklar Hastalığın Gizli Habercisi

Tırnaklara bakılarak bir çok hastalığın belirtileri görülebilir. Bu hastalıklar hangi tırnak tiplerinde görülürmüş bir bakalım.

Beyaz Tırnaklar

Bu tip tırnaklara sahip olan bireylerde kansızlık (anemi), hepatit, karaciğeri rahatsızlığı olduğunun habercisi olabilir.

Sarı Tırnaklar

Halk arasında kişilerin sıklıkla oje ve aseton kullanmaktan kaynaklandığını düşünmektedirler. Aslında sebebi çok farklı olmakla birlikte enfeksiyon, mantar ve tiroid sorunlarının belirtisi olabilir.

Jel Tırnaklar ( İnce Tırnaklar)

Bu tip tırnakların kimyasallara maruz kalmasından dolayı  tırnak yapısını inceltmektedir.

Çentik Tırnaklar

Yatay çıkıntılı tırnaklar; bu tip tırnaklar görüntü olarak pek rahatsız etmese de dikkate alınması gerekir. Tırnak çentikleri sedef hastalığı, egzama, saç dökülmesi(alopesi), çinko eksikliği, diyabet ve kişilerde az olarak görülse de artrit hastalığı belirtisi olabilir.

Dikey çıkıntılı tırnaklar; Tırnağınızdaki dikey çıkıntılar dikkatinizi çekse de  fazla önemsenmeyen bir durum olduğu uzman doktorlar tarafından belirtilmiştir.

Beyaz Lekeli Tırnaklar

Halk arasında da çinko, demir, A vitamini, B vitamini eksikliği olarak bilinir.Bu tip tırnaklarda küçük ve tekrarlanan hasarlar sebebiyle oluşurken genellikle çocukluk döneminde görülür. Yetişkinlerde ise manikürün sert yapılması halinde görülürken kemoterapi sonucu da oluşabilir. Kadınlarda doğumdan sonrada görülebilir.

Yumru Tırnaklar

Bu tırnaklar yuvarlak şekline sahiptir ve akciğer hastalığına işaret eder.

Mavi Tırnaklar

Kandaki oksijen (O) seviyesinin düşük olduğunun göstergesidir. Genellikle kişilerde üşüme sırasında oluşur ve bu da kişinin kansız olduğunu ve akciğer hastalığının olduğu belirtir.

Kıskaç Tırnak

Genelde iki taraftan kıvrılmış görünüme sahiptir. Bu tırnak bazen acılara yol açabilmekte ve fazla manikürden, yanlış ayakkabı seçiminden ya da timörden  dolayı görülebilir.

Kalın Tırnaklar

Kalın tırnaklar anormal bir durumdur. Normalde daha kalın tırnaklar mantar enfeksiyonu, akciğer hastalığı ve sedef hastalığını gösteriyor olabilir.

Bu bakımdan tırnaklarımıza gereken önemi göstermeliyiz. 

Ayrıca tırnak mantarı sorunu yaşıyorsanız buradaki yazımızı da okumanızı önerebiliriz.

2 Yorum

  1. Araştırma çok iyi ve doğru tebrik ediyorum. Ben de egzamam olduğunu biliyordum ama tırnaklarımda oluşan tümseklerin sebebinin egzama olduğunu burda öğrendim. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir