GenelMakalelerSağlık

Terleyerek Kilo Verme Mümkün Mü?

Google News Abone Ol

Terleyerek kilo verme son zamanlarda pek çok kişinin yapmış olduğu diyet programlarının arasında yer almaktadır. Bu neden ile terleyerek kilo verme yöntemi çoğunlukla tercih edilen bir zayıflama yöntemidir.

Ter Ne Demektir?

Genel olarak insanların gün boyu her an terlemeleri mümkündür. Peki ter nedir? Gün boyunca vücutta bulunan gözeneklerden tuz, şeker, üre ve amonyak karışımı olarak çıkan sıvı karışımına ter denilmektedir. Aslında pek çok insan terleyerek kilo verme konusunda olumlu sonuçlar alındığını düşünür. Tam olarak doğru olmasa da bu durum kısmen doğrudur. Terlemek çok fazla su tüketimine de yol açmaktadır. Suyu çok fazla tüketen kişi en fazla terleyen kişi demek çok doğru olur.

Terleyerek Kilo Verilir Mi?

Gün boyu pek çok insan devamlı olarak hareket halindedirler. Çalışmak zorunda olanlar ya da ev içerisinde iş yapanlar sürekli hareket ederler. Terleyerek kilo verme yöntemi ile zayıflamak mümkün olabilir. Vücudunuz çalışmaya başladığı andan itibaren ısısında artış oluşmaya başlar. Normal değerlerden fazla olan ısı artışı sonucunda terleme meydana gelmektedir. Genellikle ter vücut ısısını daha da düşürmek için gerçekleşen durumdur. Ter havayla temasının kesilmesi durumunda daha da fazla ısı artışı olacak ve terleme daha çoğalacaktır. Çok fazla terleme vücudun iki katıdan daha fazla çalışması vücudun daha da fazla kalori yakması demektir. Terleyerek kilo verme halinde toksinleri vücuttaki gözeneklerden dışarı atamaz ve fazla performans göstererek bu defa böbrekler ile atmaya çalışır. Bu sayede vücut çalışma hızını artırmakta ve kalori yakılması ile kilo vermesi mümkün olacaktır.

Terleyerek Kaç Kilo Verilir?

Terleyerek kilo verme aslında kilo veren kişilerin durumuna göre değişik olmaktadır. Her gün azar azar düzenli bir şekilde terleyen kişiler ile hafta da bir defa çok fazla terleyen kişiler aynı sonucu almayacaktır. Vücutta bulunan ter bezleri her insan da farklıdır ve aynı performans ile çalışmaz. Kimi insanlar hızlı bir şekilde terleyerek kilo verme olurken kimilerinde terleme işlemi çok daha yavaştır.

Her insanın terleme durumu farklı olması nedeni ile terleyerek kilo verme sayısını tam olarak söylemek doğru olmaz. Bunun yanı sıra terleyerek kilo verme aylık olarak yaklaşık 5 kilo zayıflamanıza yardımcı olur. Metabolizmanın çalışma durumuna göre bu rakam artabilir ya da azalabilir. Terleyerek kilo verme genel olarak düzenli bir şekilde spor yapıldığı zaman farklılık gösterebilir.

Kaynak:  https://www.diyetseti.com/bolgesel-zayiflama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir