BilimGenelHaber

Tavukların Şaşırtıcı Zekası

Google News Abone Ol

Tavukların İlginç Zekası

ABD‘de tavuklar üzerinde yapılan bir araştırma sonucu, tavukların psikolojisinin, davranışlarının ve duygularının sanıldığı gibi olmadığı ortaya çıktı. Tavukların sanıldığının aksine bazı kişisel yetilere ve zihinsel güdülere sahip oldukları ortaya çıktı.

Science Daily’nin internet sitesinde yer alan araştırma, tavukların psikolojisi, davranışları ve duyguları ile ilgili bir takım yetilere sahip olduklarını gösterdi. Araştırma sonucunda, tavukların yumurtadan yeni çıkmış civcivleri ne olursa olsun ayırt edebilme ve sıralama yapabilme yetilerine sahip oldukları görüldü.

Araştırmada, beş günlük tavuklara, iki perdenin arkasında kaybolan farklı miktarlarda iki grup nesne gösterildi. Tavukların arkasında daha çok nesne olan perde ile ilgilendiği görüldü, ayrıca tavukların saklanan topa giden yolu yaklaşık 3 dakikada hatırlayabildiği görüldü.

Tavukların iletişim konusunda da çok karmaşık bir ilişkide olduğu da anlaşıldı. 24 farklı ses kullanımının yanı sıra ilginç davranışlar da sergiledikleri görüldü. Araştırmanın en ilginç olaylarından biri de tavukların zaman aralıklarını algılaması ve önceden sezip hareketini de ona göre yapması oldu.

Tavukların korku, beklenti ve endişe gibi çeşitli olumlu ve olumsuz duyguları bildiği ve dişilerinin, yavrularının hareketlerini etkileyen annelik iç güdüsü özelliklerine sahip olduğu görüldü.

Bilim haberi hakkında yorumlarınızı dile getirebilirsiniz. Ayrıca “Korkunun Bilimsel Açıklaması” adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir