BilimGenelHaber

Tavukların Şaşırtıcı Zekası

Tavukların İlginç Zekası

ABD‘de tavuklar üzerinde yapılan bir araştırma sonucu, tavukların psikolojisinin, davranışlarının ve duygularının sanıldığı gibi olmadığı ortaya çıktı. Tavukların sanıldığının aksine bazı kişisel yetilere ve zihinsel güdülere sahip oldukları ortaya çıktı.

Science Daily’nin internet sitesinde yer alan araştırma, tavukların psikolojisi, davranışları ve duyguları ile ilgili bir takım yetilere sahip olduklarını gösterdi. Araştırma sonucunda, tavukların yumurtadan yeni çıkmış civcivleri ne olursa olsun ayırt edebilme ve sıralama yapabilme yetilerine sahip oldukları görüldü.

Araştırmada, beş günlük tavuklara, iki perdenin arkasında kaybolan farklı miktarlarda iki grup nesne gösterildi. Tavukların arkasında daha çok nesne olan perde ile ilgilendiği görüldü, ayrıca tavukların saklanan topa giden yolu yaklaşık 3 dakikada hatırlayabildiği görüldü.

Tavukların iletişim konusunda da çok karmaşık bir ilişkide olduğu da anlaşıldı. 24 farklı ses kullanımının yanı sıra ilginç davranışlar da sergiledikleri görüldü. Araştırmanın en ilginç olaylarından biri de tavukların zaman aralıklarını algılaması ve önceden sezip hareketini de ona göre yapması oldu.

Tavukların korku, beklenti ve endişe gibi çeşitli olumlu ve olumsuz duyguları bildiği ve dişilerinin, yavrularının hareketlerini etkileyen annelik iç güdüsü özelliklerine sahip olduğu görüldü.

Bilim haberi hakkında yorumlarınızı dile getirebilirsiniz. Ayrıca “Korkunun Bilimsel Açıklaması” adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı