CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Taklitçi Ahtapot Nedir?

Harika Yetenekleri İle Taklitçi Ahtapot

Taklitçi ahtapot, adından da anlaşılabileceği gibi taklit yeteneği oldukça gelişmiş bir ahtapottur. Bilimsel adı Thaumoctopus Mimicus olan taklitçi ahtapot, ilk kez 90’lı yıllarda Endonezya açıklarında balıkçılar tarafından keşfedilmiştir. Taklitçi ahtapot çok kısa bir sürede vücudunun şeklini ve rengini değiştirerek ortama uyum sağlayabilir ve avını o daha fark etmeden yakalayabilir ya da başka canlıların kılığına girerek düşmanlardan kaçabilir. Çevresinde bulunan herhangi bir hayvanın görünüşüne bürünebilmektedir. Aynı zamanda aslan balığı, deniz yılını, pisi balığı, vatoz, deniz anası deniz şakayığı ve peygamberdevesi karidesi gibi birçok canlıyı taklit edebildiği de görülmüştür. Bu hayvanların rengine sahip olmayı ise, “Kromatofor” adı verilen renk pigmentleri ile başardığı söylenmektedir. 8 adet bacağa sahip olan bu canlının, bacaklarından 6 tanesini kuma gömerek zehirli yılan taklidi yaptığı da görülmüştür. Taklitçi ahtapot diğer ahtapotlar gibi çok esnek bir vücut yapısına sahiptir. Bu sayede de diğer canlıları oldukça kolay taklit edebilmektedir.

Bilindiği üzer, bir durumu ya da nesneyi taklit edebilmek gözlem, teşhis ve sonuç çıkarma gibi akıl gerektiren özellikler sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda akıllara, “Ahtapotun taklit yeteneği nasıl ortaya çıkmış olabilir?” sorusu gelecektir. Taklitçi ahtapotun çevresindeki canlıları gözlemleyerek teşhisler yaptığını, taklit ettiğini ve taklit ettiği canlıların sergilemiş olduğu davranışları aklında tutarak tıpa tıp aynısını yaptığını etmek, akılcılıktan son derece uzak bir davranış olacaktır. Şüphesiz ki, Allah bütün canlılara yapmaları gerekenleri öğretendir.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı