BilimGenelMakaleler

Sosyoloji Nedir?

Google News Abone Ol

Sosyoloji  toplum bilimi olarak bilinse de söylendiği kadar basit değildir. Sosyoloji aslında çok çaplı bir konudur. Çünkü konusu insandır. Sosyoloji adına  binlerce kelimelik makaleler yüzlerce sayfalık kitaplar yazılan bir bilim dalıdır. Bunların yanı sıra toplum bilimi açıklamasının yetersiz olduğunu apaçık görüyorsunuz. Sosyologlara yöneltilen “sosyoloji nedir” sorusu onların cevap vermekte hayli zorlandığı bir konudur. Çünkü onlar da toplum bilimi teriminin yetersiz olduğunu düşünürler. Zira sosyoloji toplum bilimidir demek onu bir nevi nemsizleştirmekdir. Yani hayatın ta kendisi olan kavramı basite indirgemiş oluruz.

Peki Nedir Bu Açıklamalara Sığmayan Sosyoloji?

İki temel anlamda ele alınabilecek olan sosyoloji, akademik olarak kendi inceleme nesnesi olan özgün bir disiplin ve bu disiplinin sahip olduğu sistematik bilgi, özgür metodoloji ve kavramsal çevre külliyatı demektir. Konusu, sınırları ve amaçlarından gelen özgünlüğü ile sosyoloji, toplumsal dünyayı anlamaya ve açıklamaya yönelmiş bir bilim dalıdır. Diğer yandan toplumun Bakış açısından karmaşık, anlaşılması güç şeyler üreten ve pek fazla bilinmeyen bir bilim dalıdır. Bunun nedeni ise sosyoloji isminin çağrıştırdığı kalın kitaplar değişik terimler, değişik teorilerdir. Kimisi ise toplumun bir parçası olduğunu düşünerek toplum bilim hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olduğunu düşünür. Ama bu görüş yanlıştır. Neticede sosyoloji her şeyden önce bilimsel bir uzmanlık gerektiren bir uzmanlık alanıdır.

Sosyologlarda tutarlı bir şekilde kullanılan hayal gücü bulunmaktadır. Misal önceden insanlar neye nasıl tepki verirler ya da  nasıl yaşarlar  günümüzde insanlar nasıl yaşarlar ve gelecekte nasıl yaşayacaklarını araştırırlar  Bu araştırmaları yaparken de kendi hayal güçlerini tutarlı bir şekilde kullanırlar. Örneğin:Boşanma oranının arttığını öğreniyoruz, sosyologlar bunu bizim için araştırıyorlar. Alışkanlıklarımız neye bağlı değişiyor. Gündelik yaşamda nasıl davrandığınızı ve daha bilimum bağlantılı konuyu irdelediklerini   ve bunları yaparken bilimsel gerçeklikleri baz aldıklarını görüyoruz. Kısacası sosyoloji, her yönüyle ihtiyaç duyulan bir bilim dalıdır.

Kübra Can

06.09.1999 İzmir’de doğdum büyüdüm. Lise mezunuyum üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bilim ve tarih adına araştırma yapmayı seviyorum. Yazılarımla topluma katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı