BilimGenelMakalelerSağlık

Soda Mı Maden Suyu Mu?

Google News Abone Ol
Pek çoğumuzun aklını karıştıran sorulardan birisi aslında. Soda mı maden suyu mu çelişkisi.
Soda içerisine bikarbonat ve karbondioksit ilave edilmiş içeceğin genel adıdır. Aslında tüm meşrubatların, yani kola, gazoz gibi içeceklerin temel yapısını oluşturur. Bu içeceklerin genel adı sodadır. Fakat ülkemizde suya yalnızca bikarbonat ve karbondioksit ilave edilmiş bir içecek bulunmamaktadır. Tüm sodalarda, yani asitli içeceklerde renklendirici, şeker, çeşitli aromalar bulunmaktadır.
Maden suyu ise doğal kaynaklardan yeryüzüne çıkan içerisinde çeşitli mineraller, sodyum, potasyum, kalsiyum gibi bulunduran içeceğin genel adıdır.
Sodalar, ülkemizde bulunmasa da yalnızca karbondioksit ve bikarbonat içerenler, ve diğer katkı maddeleri içerenler, sağlıklı beslenme düzeninde olmaması gereken içeceklerdendir.
Fakat maden suyu, özellikle spor sonrasında kaybedilen mineralleri yerine koymada oldukça önemli bir içecektir. Ayrıca, ishal gibi sıvı kaybının yoğun yaşandığı dönemlerde sıvı ve mineral ihtiyacını karşılamak için de tercih edilebilir.
Yine de maden suyunu tüketirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlardandır birisi kronik bir hastalığınız varsa, özellikle hipertansiyon gibi, maden suyu konusunda dikkatli olmanız, bu konuda doktorunuza ve diyetisyeninize danışmanız büyük önem taşımaktadır. Maden suyunun içerinde bulunan sodyum minerali tansiyon yükselmesine sebep olabilir. Eğer hipertansiyon riskiniz varsa düşük sodyum içerikli maden sularını tercih edebilirsiniz. Eğer kemik erimesi ve osteoporozunuz varsa, içerisinde kalsiyum bulunan maden suyunu tercih edebilirsiniz. Bu durumda kalsiyum alımını maden suyuyla desteklemiş olursunuz.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir