Bilim Ve Tekno

Soda Mı Maden Suyu Mu?

Soda Mı Maden Suyu Mu?
Pek çoğumuzun aklını karıştıran sorulardan birisi aslında. Soda mı maden suyu mu çelişkisi.
Soda içerisine bikarbonat ve karbondioksit ilave edilmiş içeceğin genel adıdır. Aslında tüm meşrubatların, yani kola, gazoz gibi içeceklerin temel yapısını oluşturur. Bu içeceklerin genel adı sodadır. Fakat ülkemizde suya yalnızca bikarbonat ve karbondioksit ilave edilmiş bir içecek bulunmamaktadır. Tüm sodalarda, yani asitli içeceklerde renklendirici, şeker, çeşitli aromalar bulunmaktadır.
Maden suyu ise doğal kaynaklardan yeryüzüne çıkan içerisinde çeşitli mineraller, sodyum, potasyum, kalsiyum gibi bulunduran içeceğin genel adıdır.
Sodalar, ülkemizde bulunmasa da yalnızca karbondioksit ve bikarbonat içerenler, ve diğer katkı maddeleri içerenler, sağlıklı beslenme düzeninde olmaması gereken içeceklerdendir.
Fakat maden suyu, özellikle spor sonrasında kaybedilen mineralleri yerine koymada oldukça önemli bir içecektir. Ayrıca, ishal gibi sıvı kaybının yoğun yaşandığı dönemlerde sıvı ve mineral ihtiyacını karşılamak için de tercih edilebilir.
Yine de maden suyunu tüketirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlardandır birisi kronik bir hastalığınız varsa, özellikle hipertansiyon gibi, maden suyu konusunda dikkatli olmanız, bu konuda doktorunuza ve diyetisyeninize danışmanız büyük önem taşımaktadır. Maden suyunun içerinde bulunan sodyum minerali tansiyon yükselmesine sebep olabilir. Eğer hipertansiyon riskiniz varsa düşük sodyum içerikli maden sularını tercih edebilirsiniz. Eğer kemik erimesi ve osteoporozunuz varsa, içerisinde kalsiyum bulunan maden suyunu tercih edebilirsiniz. Bu durumda kalsiyum alımını maden suyuyla desteklemiş olursunuz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ