BilimBitkilerCanlılarGenelMakaleler

Sarımsak ve Önemi

Google News Abone Ol

Sarımsağın eskiye dayanan bir geçmişi olduğunu ve şifalı bitkilerimizden olduğunu biliyoruz. Familya olarak baktığımızda soğan ailesi yani alliaceae bitki familyasına girmektedir.Ve içerisinde bir sürü bileşik vardır kısaca bahsetmek gerekirse: çeşitli kükürt bileşiği , aminoasit çeşitleri, manganez, çinko mineral türlerini, vitaminlerden ise: A, B, C vitaminlerini içerir. Ayrıca biliniyor ki bakır, selenyum, fosfor, B1 ve kalsiyumda sarımsakta bulunmaktadır.

Sarımsağı parçaladığımızda keskin bir koku ortaya çıkar ve bu konunun ana maddesi alil sülfit bileşiğidir keskin kokusu olmasina rağmen baya yararlidir. Sarımsağın faydalarına baktığımızda iltihap karşıtıdır ve antioksidan özelliktedir.

  • Kan şekerimizi düşürmede etkilidir bu yüzden şeker hastalarına faydalı olabilir.
  • Antibakteriyal ve antimikroyal özellik içerir.içerisindeki sülfürün sayesinde diyebiliriz.
  • Bağırsağımızdaki harabiyet ve enfeksiyon tedavisinde etkilidir.
  • Soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyudur (Allisin bileşiği etkisi).
  • Yüksek tansiyona faydalıdır.Tansiyonu düşürür bu yüzden zaten düşük tansiyonu olan hastalar tüketmemesi önerilir.
  • Sarımsak kalp dostu bir şifalı bitkidir
  • Vücudumuzu kötü maddelerden arındırır.
  • Cilt hastalıklarında (egzama, akne) faydası olduğu gözlemlenmiştir.

Kanser ve Sarımsak

Hala Yapılan araştırmalar sarımsağın antitümör yani kanser önleyici etkisi olduğunu göstermiştir.Beyin,prostat,özefagus,pankreas,mide gibi kanser türlerinde özellikle etkilidir.

Sarımsak ve Zayıflama

Sarımsak zayıflatır mı? Öncelikle hiçbir besin zayıflamada tek başına mucizeler yaratmaz maalesef , sarımsak metabolizma hızımızı arttırma yönünde dolayısıyla da yağ yakımında yarar sağlaması ile faydalıdır.Tüketim olarak baktığımızda günde 1 diş sarımsağı zencefil ve limon ile birlikte çay halinde tüketebiliriz.

Ümmühan Kurt

Merhaba , Aydın Adnan Mendere Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik mezunuyum.İzmir'in Dikili ilçesinde yaşıyorum.Bölümümle alakalı araştırmalar yapmayı,özellikle besinlerin vücudumuza olan etkilerini araştırmayı,yeni yeni bilgiler öğrenmeyi seviyorum.Faydalı olacağını düşündüğüm bilgilerden sizin de haberdar olmanızı isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir