GenelMakalelerSağlık

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Google News Abone Ol

Çoğumuzun belki de çokça duyduğu cümlelerden biridir sağlıklı ve dengeli beslenme. Peki neden bu kadar önemlidir bunu hiç düşündük mü?

İnsanlar için elzem bir ihtiyaç olan beslenme,  anne karnından başlayıp, hayatımızın sonuna kadar devam etmektedir. Hem zihinsel hem bedensel gelişmemizi sağlamak ve yaşam kalitemizi arttırıp sağlığımızı korumak için ihtiyaç duyduğumuz ölçüde beslenme işlemini yerine getirmeliyiz. Yaşamımızı sürdürmek için beslenme elzemdir ancak önemli olan yeterli, dengeli ve aynı zamanda sağlıklı beslenmedir. Eğer yeterli ve dengeli beslenme olmazsa kişi kilo kaybetmeye başlar. Ardından hastalıklara yakalanmaya ve sonrasında ölümle karşı karşıya gelir.

Peki sağlıklı ve dengeli beslenme nedir?

Bireyin günlük enerji gereksinimi ve fiziksel aktivitisene uygun şekilde günlük alması gereken enerji hesaplanarak, 4 besin grubundan ihtiyacı kadarıyla tüketmesidir. Eğer ki kişi olması gereken kilodan daha fazlası ya da daha azına sahipse, kişinin hem ideal kilosuna kavuşmasına katkı sağlayacak hem de gereksinimlerini karşılayacak sekilde bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenirsek

  • Gerekli enerjiyi alarak günlük yapmamız gereken işlerimizi yerine getiririz.
  • Sağlıklı bir bedene sahip oluruz.
  • Vücudumuz için gerekli makro ve mikro besinleri alırız.
  • Hastalıklara yakalanma riskimiz azalır.
  • İdeal kilomuzu koruyup, kilo problemleri ve bunun sonucunda doğan hastalıkları yaşantımıza dahil etmeyiz.
  • Yorgunluk ve motivasyon kaybı yaşanmaz.
  • Bunlar ve dahası için beslenmemize düzen katmalı ve bilinçli bireyler olarak farkındalık oluşturmalıyız.

Zekiye Nur Özdemir

2 Eylül 1995 Samsun doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Samsun'da aldım. Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. Şu anda Samsun'da MEZOderm Güzellik Merkezi diyetisyeniyim. Beslenme,hakkında pek çok insanın, çok şey bildiğini sandığı ancak gerçekte çok az doğruların konuşulduğu bir alandır. Amacım 4 yıl eğitimini aldığım ve severek başında olduğum mesleğimden sizlere doğru bilgi aktarmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı