BilimGenelMakalelerSağlık

Sağlık İçin İyi Beslenme

Google News Abone Ol

Sağlıklı Beslenmek Önemli

Günden güne obezite ve fazla kilolu insanların sayısı artmakta, ayrıca şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara sahip kişilerin sayısı da git gide artmaktadır. Ayrıca, kalp krizi, kanser ve felç gibi hastalıkların görülme sıklığı da artmaktadır. Bu hastalıkların artmasına pek çok faktör sebep olabilir fakat en büyük sebebi şu şekilde: çok fazla yiyoruz, yanlış besinleri tercih ediyoruz, ve yeterli egzersiz yapmıyoruz.

Sağlıklı Beslenme Yatırımdır

Sağlıklı ve iyi beslenme bir ceza değildir, bu bir tercihtir. Eğer bunun önemini kavrarsanız artık sizin için eğlenceli ve tatmin edici bir yol olacaktır. Bunun için, enerjinin %25-25’inin yağlardan gelmiş olması gerekmektedir, bu yağların da %7’den az bir kısmının doymuş yağlardan, %10’dan az kısmının çoklu doymamış yağ asitlerinden, %20’den az kısmının tekli doymamış yağ asitlerinden gelmesi gerekmektedir. Günlük kolesterol alımının 200 mg’den az olması, proteinlerden gelen enerjinin de %15 civarında olması gerekmektedir. Ayrıca, lif miktarının da 50 yaşın altı bireylerde 25-38 gram olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme bir ceza değil, vücudunuz için bir yatırımdır.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı